Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.04.2019 09:40 Domov
Slováci a Poliaci sa spojili v boji za zdravé lesy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.04.2019 09:40 Domov

Slováci a Poliaci sa spojili v boji za zdravé lesyBANSKÁ BYSTRICA - Štátny podnik Lesy SR, v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom – Výskumným ústavom trávnych porastov a horského poľnohospodárstva a poľskými vedeckými kapacitami z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove, sa rozhodli spoločne zachraňovať lesy. Pustili sa do revitalizácie horských ekosystémov.


Projekt, ktorého cieľom je obnoviť, ochrániť a zachovať biodiverzitu ekosystémov na území Karpát podporil Program spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko. Na vybraných plochách Žilinského a Prešovského kraja sa v rámci neho pokúsia o trvalo udržateľné obhospodarovanie horských ekosystémov. Na realizáciu je k dispozícii 594 387 eur.

 

 

Napriek tomu, že hranice rozdeľujú dva štáty, príroda by mala tvoriť jeden harmonický celok, a práve o to ide. Je potrebné zachovať tu ekologické väzby, no i zabrániť prieniky invazívnych a nepôvodných druhov. „Som veľmi rád, že v rámci tohto projektu budeme môcť začať s obnovou horských lúčnych spoločenstiev v štátnom podniku Lesy SR v partnerstve s poľskými vedeckými kapacitami a s monitoringom slovenských partnerov pôsobiacich v oblasti výskumu," uviedol výrobno-technický riaditeľ Lesy SR Miroslav Skladaný.

 

 

Tým, že sa v súčasnosti upúšťa od tradičného využívania hôr a lesov, tieto miesta pozvoľna zarastajú invazívnymi rastlinami a biodiverzita je čoraz menšia. Podľa informácií Lesov SR sa preto na začiatku vykoná odber vzoriek fytomasy, stanoví sa obsah živín a výživnej hodnoty trávneho porastu, odoberú sa pôdne vzorky a zistí sa úroda sušiny trávneho porastu. V rámci monitoringu zveri sa vykoná odber vzoriek biologického materiálu stálej srnčej zveri za účelom zistenia jej zdravotnej kondície a výskytu ťažkých kovov na horských lesných biotopoch. Vykoná sa tiež hydrologický prieskum.

 

Keď budú mať odborníci k dispozícii výsledky týchto meraní a kontrol, budú vedieť, ako ďalej postupovať a príjmu potrebné opatrenia tak, aby lesy udržali zdravé.reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok