Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. aug. 2020Mojmír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.12.2017 13:07 Ekonomika
Slováci sa extrémne rýchlo zadlžujú! Hrozí riziko finančnej krízy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.12.2017 13:07 Ekonomika

Slováci sa extrémne rýchlo zadlžujú! Hrozí riziko finančnej krízyBRATISLAVA - Slováci sa masívne zadlžujú. Predbiehajú v tom okolité štáty a eurozónu. Centrálna banka varuje pred krízou. Podľa najnovšej analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) rastie zadlženosť Slovákov extrémne rýchlo.


V tempe zadlžovania v pomere k HDP dokonca predbiehame krajiny eurozóny či susedné štáty z Vyšehradskej štvorky, ale aj krajiny východnej Európy. „Najvýznamnejším trendom je pokračujúci rast zadlženosti verejného aj súkromného sektora. Vo viacerých krajinách prevyšuje tempo rastu dlhov rast ekonomiky, resp. príjmov domácností alebo tržieb podnikov,“ píše sa v správe finančnej stability slovenskej centrálnej banky.

 

 

„V roku 2017 sa tiež potvrdilo, že Slovensko je jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa zadlženosť domácností každým rokom zvyšuje nepretržite od roku 2005,“ varuje NBS. Nadmerné zadlženie môže byť rizikom pre finančnú stabilitu a  zdrojom makroekonomických a  finančných nerovnováh a kríz, konštatujú centrálni bankári v súlade s Medzinárodným menovým fondom. Nepriaznivé dopady na ekonomický rast sa začínajú objavovať pri zadlžení 30 percent k HDP. Hranica 60 percent zadlženosti už indikuje pomerne vážnejšie riziko finančnej krízy. Na Slovensku sú domácnosti zadlžené 40 percent.

 

Slováci zdvojnásobili zadlženie. Otvorene preto NBS hovorí o nebezpečenstve finančnej krízy. Úvery domácnostiam medziročne vzrástli o 13,6 %. „Najvýznamnejším rizikom prameniacim z rýchleho rastu zadlženosti domácností je nárast ich citlivosti voči prípadnému zhoršeniu ekonomického vývoja.“ Aj keď slovenské domácnosti ustáli krízu z roku 2008 relatívne dobre, potenciálna nová kríza by mohla mať oveľa ničivejšie dopady. Slováci sú totiž momentálne podľa NBS zadlžení dvakrát viac ako pred prichádzajúcou krízou.

 

Ďalším rizikovým znakom je miera zlyhania spotrebiteľských úverov. V uplynulých rokoch sa zhoršovala, v roku 2017 sa je rast zastavil, ale stále je na vysokých úrovniach. Úvery na bývanie aj naďalej zaznamenávajú nulovú čistú mieru zlyhania. Spotrebiteľské úvery počas roka 2017 mierne rástli. Naproti tomu úvery na bývanie zaznamenali mierny pokles.

 

Na Slovensku tiež rástli úvery podnikom. Z krajín Európskej únie sa slovenské firmy po Poľsku zadlžili najviac.

 

 

Trend zadlžovania sa nemusí skončiť. Ekonomika rastie a úrokové sadzby sú extrémne nízke. Priaznivé časy sa odzrkadľujú v nízkej miere nezamestnanosti. Niektoré odvetvia pociťujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Rast ťahá domáci aj externý dopyt. Zadlženie rastie aj v krajinách G 20. Za posledných 10 rokov sa zvýšilo zo 75 biliónov amerických dolárov na 135 biliónov dolárov. Dlhy týchto krajín rástli aj v pomere k HDP.

 

Rastie aj zadlženie spotrebiteľských úverov. Slovensko patrí medzi krajiny eurozóny s  najrýchlejšie rastúcim spotrebiteľským dlhom. Za posledných 12 mesiacov poklesli až o  1,5  percentuálneho  bodu a  k  septembru dosiahli v  priemere 8,7  %. Zmiernenie rizík súvisiacich s narastajúcim dlhom môžu zmierniť silné inštitúcie krajiny alebo makroprudenciálna politika, kvalitná regulácia či napríklad menšia príjmová nerovnosť.reklama


Zdroj: TopForex, netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok