Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.06.2018 06:00 Ekonomika
Slováci sa poisťujú najmenej v regióne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.06.2018 06:00 Ekonomika

Slováci sa poisťujú najmenej v regióneBRATISLAVA - Zaplavené rodinné domy, príjazdové cesty aj celé dediny. Slovensko za posledné dekády zažilo niekoľko prírodných katastrof, najväčšiu spúšť však jednoznačne zanechali povodne a záplavy. Mimoriadne svojím rozsahom boli najmä povodne v roku 2010. Klientom Allianz – SP vtedy spôsobili vyše 35.000 škôd za viac ako 36 miliónov eur. Tisíce ľudí prišli o svoj majetok, ktorý si budovali celé roky.


Napriek tomu že prírodné živly na Slovensku a po celom svete neustále pretrvávajú, väčšina ľudí svoj majetok poistený nemá. Potvrdil to aj nedávny prieskum Allianz Research, podľa ktorého v roku 2017 poklesla vo svete miera poistenosti na úroveň 5,5 % (poistné ako percento HDP). Na začiatku tisícročia, pred veľkou finančnou krízou, bol tento údaj v priemere o jeden percentuálny bod vyšší.

 

"Je to vlastne paradoxná situácia. Na jednej strane riziká vo svete neustále rastú - ako klimatické zmeny, demografický vývoj, kybernetické či politické riziká, na druhej strane ľudia po celom svete vynakladajú čoraz menšiu časť svojho príjmu na poistnú ochranu. Je potrebné veľké spoločné úsilie politikov a priemyslu na odstránenie tejto „ochrannej medzery," hovorí hlavný ekonóm skupiny Allianz Michael Heise. Hoci objem prijatého poistného vo svete za minulý rok stúpol o 3,7 % na sumu 3,66 bilióna eur (bez zdravotného poistenia), miera rastu príjmov už druhý rok po sebe zaostáva za ekonomickým rastom, ktorý dosahuje 5,9 %.

 

V rámci sveta rástlo minulý rok neživotné poistenie dvojnásobne rýchlejšie ako životné, keď zaznamenalo najväčší nárast od roku 2012, a to na úrovni 5 %. K rastu prispeli takmer všetky regióny, hoci rozdiel medzi rozvíjajúcimi sa a vyspelými krajinami je markantný. Kým vo východnej Európe dosiahol rast poistného v neživotnom poistení 6,7 %, na Slovensku bol nárast v roku 2017 len na úrovni 5,9 %. V životnom poistení bol celosvetový rast poistného v roku 2017 výrazne nižší, len na úrovni 2,8 %. Dôvodom je najmä slabý rozvoj v západnej Európe, kde je akumulovaný takmer 30-% podiel celosvetového poistného. V dlhodobom časovom horizonte je však vo východnej Európe aj naďalej veľmi slabý trh životného poistenia.

 

Od začiatku milénia miera poistenosti v životnom poistení v tomto regióne poklesla už z nízkej úrovne 1 % na aktuálnych 0,5 %. Na Slovensku, po troch klesajúcich rokoch, minulý rok stúplo životné poistenie o 4,3 %, no objem poistného je stále o celých 9 % nižší ako v predkrízovom období v roku 2008. Na Slovensku miera poistenosti v životnom poistení od čias krízy poklesla z 1,6 % na aktuálnych 1,2 %. Allianz Research predpokladá v blízkej budúcnosti ďalšie zotavovanie poistných trhov. Rast poistného by sa mal v najbližšom desaťročí zrýchliť na približne 6 %, čo odráža bežný rast a výšku inflácie vo svetovej ekonomike.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok