Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.04.2017 13:31 Ekonomika
Slováci spotrebujú čoraz viac medu, čiastočne sme odkázaní na dovoz
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.04.2017 13:31 Ekonomika

Slováci spotrebujú čoraz viac medu, čiastočne sme odkázaní na dovozLIPTOVSKÝ HRÁDOK - Spotreba medu na Slovensku sa za uplynulé roky výrazne zvýšila. V minulom roku však sezóna včelárom príliš nepriala a výnosy medu niekoľkonásobne klesli. Slovenskí včelári tak nestíhajú pokrývať dopyt po ňom. Uviedla na dnešnej tlačovej konferencii venovanej otvoreniu včelárskej sezóny Tatiana Čermáková, vedúca Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku.


"Obyvatelia majú za posledných desať rokov tendenciu spotrebovávať väčšie množstvo medu. Dnes sa uvažuje o ročnej spotrebe 1,2 kilogramu medu na jedného človeka. V súčasnosti sa priemernou spotrebou už vyrovnávame ostatným krajinám. Stále najvyššiu spotrebu v rámci Európskej únie však má Nemecko, kde sa odhaduje spotreba až na úrovni 1,7 kilogramu na obyvateľa," vysvetlila.

 

Včelárstvo má v súčasnom poľnohospodárstve veľký význam, myslí si riaditeľ Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre Jaroslav Slamečka. "Zdravie včiel je veľmi dôležité. Počet včelstiev by vzhľadom na rastlinnú výrobu nemal klesať, pretože tá funkcia ako opeľovačov je naozaj veľmi významná, ale nie vždy sa to kvôli zdraviu včiel darí. Preto sa kolektív snaží vyvíjať liečebné postupy, ktoré zamedzujú vzniku a rozširovaniu chorôb, snažia sa to robiť ekologickým spôsobom bez chemických látok," ozrejmil.

 

Prebúdzajúca sa jar je jasným znamením blížiacich sa pravidelných preventívnych prehliadok prezimovaných včelstiev. Včelári musia svoje prezimované včelstvá skontrolovať a tie, ktoré neprezimovali, zlikvidovať. "Na jar bude prebiehať sčítanie včelstiev spolu s klinickými prehliadkami, čiže koľko presne včelstiev prezimovalo, sa dozvieme v máji," doplnil Martin Staroň z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku.

 

Včelári však podľa neho oproti minulému roku avizujú väčšie výpadky včelstiev. "Spôsobila to kombinácia niekoľkých faktorov - premnoženie klieštika v letnom období a zároveň došlo k tomu, že zima bola ako keby dvojstupňová. Včelstvá začali plodovať už v období vianočných sviatkov a následne prišli veľké mrazy. Včelstvá sa preto rozhodovali, či to plodové teleso opustia v záujme vlastného prežitia, alebo či na ňom zostanú. Žiaľ, tie slabšie to nezvládli," skonštatoval.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok