Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. apr. 2021Aleš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.01.2019 12:28 Domov
Slováci vnímajú antisemitizmus menej problematicky než priemer EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.01.2019 12:28 Domov

Slováci vnímajú antisemitizmus menej problematicky než priemer EÚBRUSEL - Európska komisia v utorok pri príležitosti nadchádzajúceho Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27.1) zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometra o tom, ako Európania vnímajú antisemitizmus. Prieskum ukázal priepastné rozdiely medzi vnímaním tohto problému v radoch židovskej komunity a nežidovskej populácie.


Prieskum sa uskutočnil vlani v decembri na vzorke 27 600 osôb vo všetkých 28 členských štátoch EÚ. Výsledky prieskumu naznačili, že existujú veľké rozdiely vo vnímaní antisemitizmu. Zatiaľ čo 89 % Židov v EÚ tvrdí, že antisemitizmus sa za posledných päť rokov výrazne zvýšil, iba 36 % širokej verejnosti (nežidovskej populácie) sa domnieva, že antisemitské nálady sa zvýšili. V priemere iba 40 % Európanov si myslí, že holokaust je v školách dostatočne vyučovaný, a 34 % opýtaných nevie, že popieranie holokaustu je trestným činom.

 

 

Podľa výsledkov prieskumu si len 20% Slovákov myslí, že antisemitizmus predstavuje problém pre spoločnosť, a ešte menej občanov SR,a to15 % sa domnieva, že za posledných päť rokov došlo k nárastu antisemitizmu v našej krajine, pričom 9 % Slovákov verí v opačný trend.

 

 

Slováci v tomto prieskume zaostávajú za priemerom EÚ vo všetkých ukazovateľoch. Zhruba s 20% odstupom považujú za menej problematické popieranie holokaustu, antisemitské prejavy na internete, protižidovské graffiti a vandalizmus na židovských budovách a inštitúciách, nepriateľské prejavy a hrozby voči Židom na verejnosti, hanobenie židovských cintorínov, fyzické útoky voči Židom, ako aj antisemitizmus na školách, univerzitách, v médiách i v politickom živote.

 

 

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans pri tejto príležitosti skonštatoval, že antisemitizmus je "rozširujúca sa škaredá jazva po celej EurópeJe nevyhnutné, aby každý Európan vedel a chápal, aké hrôzy spôsobil antisemitizmus v našich dejinách." 

 

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si svet pripomína v deň, keď spojenecké sily ku koncu druhej svetovej vojny oslobodili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

 

 reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk/TASR

Foto:  Pixabay, Instagram, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok