Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber.
Ilustračný záber.
06.11.2020 11:56 Relax
Slováci vyvíjajú nový betón, ktorý prispeje k ochrane prírody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2020 11:56 Relax

Slováci vyvíjajú nový betón, ktorý prispeje k ochrane prírodyNa tejto výbornej správe pracujú vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV).


Informuje o tom správa na stránke sav.sk s tým, že vedci testujú „nové mnohozložkové cementové zmesi s využitím domácich prírodných zdrojov a vedľajších produktov iných priemyselných výrob, resp. odpadov“. Vďaka tomu tak vzniknú nové druhy betónov, ktoré majú mimoriadne dobré vlastnosti. Ich použitie bude možné v priemysle, či bytovej výstavbe. Betóny odolajú aj extrémnym podmienkam. 

 

 

„Príkladom materiálov, ktoré vyvíjame, sú cementové kompozity použiteľné v geotermálnych alebo ropných vrtoch. Vzorky pri našich skúškach vystavujeme teplotám okolo 220 °C za spolupôsobenia tlaku vodnej pary,“ povedal prof. Martin Palou, ktorý vedie Oddelenie stavebných hmôt a konštrukcií ÚSTARCH SAV.

 

Ako sa dodáva v správe od Kataríny Gálikovej, prof. Palou chce, aby vznikli také betóny, „ktoré by boli vo zvýšenej miere schopné vo svojej štruktúre zachytávať emisie CO₂, čím by sa výrazne prispelo k znižovaniu globálneho otepľovania“.

 

 

Tento výskumný tím spolupracuje aj v rámci medzinárodného projektu vývoja a optimalizácie zloženia ťažkých betónov. Tie sú tak pevné, že na ne nemá vplyv ani ionizujúce žiarenie atómových elektrární.

„Okrem toho sa vedeckí pracovníci z ÚSTARCH SAV zaoberajú aj vývojom tzv. samozhutniteľných vysokohodnotných ťažkých betónov, ktorých pevnosť v tlaku presahuje 60 MPa,“ dodala Gáliková s tým, že takto chcú optimalizovať stavebný postup tak, aby sa betón dal aplikovať aj bez použitia vibrácií pomocou betónového ponorného vibračného zariadenia.

 

„Nami zvolené úpravy v zložení betónových zmesí zabraňujú separácii kameninovej zložky betónovej zmesi od cementovej matrice. Tým sa zabezpečí nielen požadovaná pevnosť, ale zároveň sa šetrí čas i elektrická energia,“ dodal Martin Palou. Fotografie nových betónov nájdete tu.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok