Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mnohí aj chcú prestať, ale nemôžu.
Mnohí aj chcú prestať, ale nemôžu.
17.08.2020 09:15 Zaujímavosti
Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá vám pomôže prestať fajčiť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2020 09:15 Zaujímavosti

Slováci vyvinuli aplikáciu, ktorá vám pomôže prestať fajčiťŠpeciálne aplikácie prepájajúce hyper realitu a neurolingvistické programovanie (NLP) môžu ľuďom pomôcť prestať fajčiť a zbaviť sa stresu. Nový koncept vytvoril odborník na NLP Ľuboslav Baláž v spolupráci s vývojármi okolo Ivana Daška.


Kľučóm je virtuálna realita 

Nápad vznikol v Balážovej hlave zhruba pred dva a pol rokom. "V tom čase som si bol len tak pre zábavu vyskúšať virtuálnu realitu a tam sa to začalo. Zistil som, aký to má vplyv na mozog. Môžete si uvedomovať, že ste v kancelárii na pevnej pôde, ale mozog vám dá informáciu, že to tak nie je, zrazu sa ocitnete niekde úplne inde... Pochopil som, že to má niečo do seba, že sa s tým dá pracovať a tým, že sa asi sedem rokov intenzívne venujem NLP, napadlo mi, že by sa s ním dala virtuálna realita efektívne prepojiť," priblížil v rozhovore Baláž.

 

 

"Doteraz sme nič také dokonca ani vo svete nenašli, nikto zatiaľ neprišiel s takouto kombináciou, a tak sme si povedali, že ideme do toho," dodal.

 

Väčšina fajčiarov chce prestať 
Prvú aplikáciu VR Therapist - Stop smoking zamerali na ľudí, ktorí chcú prestať s fajčením. "Aplikácia Stop smoking je taká naša prvá lastovička. Máme relevantné dáta, že 20 až 30 % Európanov sú fajčiari a 70 % z nich sa podľa štatistík hlási k tomu, že chce prestať. Navyše, fajčiari tak zaťažujú celý zdravotný systém, že väčšina krajín má už dnes svoju stratégiu na smoking free future," priblížil Danko.

 

Pomaly sa to uľahčuje 

Jednotlivé európske krajiny chcú podľa neho v rozpätí rokov 2030 až 2040 de facto úplne eliminovať fajčiarov vytvorením IQOS a elektronických cigariet. "Ľudia dnes však okrem vlastnej motivácie nemajú k dispozícii žiadne nástroje, ktoré by reflektovali storočie, v ktorom žijeme. Môžete navštíviť nejakého odborníka, používať nejaké nálepky, dávať si žuvačky, pustiť si audioknihu a niečo sa stane alebo nie," uviedol Daško.

 

 

Bežná pomoc aj pri operáciách 
Samotnú virtuálnu realitu dnes zdravotníci a psychoterapeuti pri práci s pacientmi už bežne využívajú. Aplikácie, ktoré majú aktuálne k dispozícii, síce len čisto digitalizujú už overené procesy, no napriek tomu sú vysoko efektívne. Ľuďom s popáleninami napríklad pri robení preväzov premietajú vo virtuálnej realite chladivé prostredie, akože sú na Severnom póle. Mozog má informáciu, že je tam chladno a je to studené, takže im to zmierňuje bolesť.

 

"Alebo virtuálnu realitu využívajú pri pacientoch s čiastočným poškodením miechy. Takýmto ľuďom premietajú 360-stupňové videá vo virtuálnom prostredí, ako chodia a skutočne to má efekt, rekonvalescencia je v týchto prípadoch oveľa rýchlejšia," ozrejmil Baláž.

 

 

Okrem toho dokáže virtuálna realita zmierniť odpor k jedeniu, pomáha pri rôznych strachoch a fóbiách, odstraňuje napríklad strach z výšky alebo z dentistov, zmierňuje dokonca bolestivé zákroky. "Váš mozog vás dokáže tak oklamať, že stratíte focus na bolesť a citlivosť nervov je zrazu celkom iná. Mnohým zdravotníkom a psychoterapeutom teda už samotná virtuálna realita neuveriteľným spôsobom uľahčuje prácu," povedal Daško.

 

Ako to celé funguje?
Zakomponovaním NLP sa terapeutický proces ešte zintenzívni a urýchli. "Nasadíte si okuliare pre virtuálnu realitu a my vás vtiahneme do deja tým, že vám premietneme niečo, čo pôsobí naozaj prirodzene. Zaútočíme vám na viacero zmyslov - zrak, sluch a čuch - a vyvoláme vo vás realistický zážitok. Následne, keď už nemáte mentálnu kapacitu vnímať niečo ďalšie, stúpi do tohto procesu NLP, ktoré je absolútnou súčasťou našej aplikácie. Povie vám, čo máte robiť, ako dýchať a vy to prirodzene nasledujete. Ak sú na celý proces vytvorené podmienky, je vôkol vás ticho, máte pokoj a idete do toho s tým, že si chcete pomôcť - to je ten najdôležitejší faktor, bez ktorého to nejde - bude táto technológia na vás veľmi dobre fungovať,“ poznamenal Daško.

 

 

Potreba bude individuálna 
VR Therapist - Stop smoking zameraný na zbavenie sa fajčenia je 40-minútová aplikácia, v ktorej sú zakomponované rôzne techniky nabádajúce k tomu, aby si klient ešte sám predstavil nejaké veci. Pokiaľ mozog dostáva opakovane nejakú informáciu alebo podnet, tak sa ho naučí, tie cesty sa vytvoria nanovo a prebijú staré. "Vo VR Therapist - Stop smoking pracujeme hlavne s obrazovými, zvukovými a pocitovými sugesciami," priblížil Baláž. Koľkokrát si týmto procesom človek musí prejsť, aby sa fajčenia zbavil, je podľa neho individuálne. "Niekomu to bude stačiť raz, inému trikrát, niekomu päťkrát," uviedol Baláž.

 

Zbavenie sa závislosti 
Aplikácia podľa neho zároveň pomôže i širokej škále ľudí, ktorí majú obavy z rozprávania pred terapeutom. Hlavným posolstvom skupiny vynálezcov pritom je, že ide o bezbolestný a zábavný proces. "Sme si vedomí toho, že zbaviť sa nejakej závislosti je psychicky bolestivé a stresujúce a na základe skúseností, ktoré máme, vieme deklarovať, že práve 'útokom' na podvedomie dokážeme ľudí zbaviť toho najťažšieho faktoru - stresu z toho, že idú prestať fajčiť," uviedol.
 

Prvé testy

Novinku stihli uplynulý týždeň už aj otestovať. Bezprostredné reakcie zdravotníkov na ňu boli veľmi pozitívne. "Všímal som si body language tých ľudí a počas testovania sa naozaj zrelaxovali. O dva týždne budeme s nimi zas, takže od nich budeme mať ďalšie updaty," ozrejmil Baláž.

 


Aplikáciu by chceli v horizonte niekoľkých mesiacov distribuovať do nemocníc. "Momentálne však ešte musíme dokončiť prototyp jej hardvéru, aby sme si ho mohli dať patentovať. V horizonte týždňov až mesiacov však budeme mať hotový prototyp, ktorý je prepojený so softvérom," povedal Daško. 

 

Až do obchodov 
Zámerom je, aby bola dostupná aj pre jednotlivcov vo verzii pre mobilné telefóny. "Aplikácie určené pre okuliare na virtuálnu realitu smerujeme na zdravotníkov a terapeutov a jednotlivci si budú môcť rádovo za desiatky eur zakúpiť verziu pre mobily s papierovými VR okuliarmi," uzavreli.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pexels, Unsplash, Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok