Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jún. 2021Valéria
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.11.2015 13:19 Domov
Slovákom, ktorí bojujú na území iného štátu, bude hroziť väzenie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2015 13:19 Domov

Slovákom, ktorí bojujú na území iného štátu, bude hroziť väzenieBRATISLAVA - Slovákom, ktorí sa zúčastňujú bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu, bude hroziť väzenie.


Poslanci NR SR dnes novelizovali Trestný zákon tak, že kto sa počas vojny na území inej krajiny aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov. Rovnako sa potrestá aj ten, kto verejne podnecuje na spáchanie tohto trestného činu.

Návrh reaguje na aktuálny globálny fenomén tzv. cudzích bojovníkov. Na Slovensku sa spomínali hlavne v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, kde sa objavili informácie, že na strane separatistov bojujú aj Slováci.

 

Zákon definuje cudzieho bojovníka ako jednotlivca, ktorý opustí územie štátu, z ktorého pochádza alebo kde žije, s cieľom pripojiť sa k neštátnej ozbrojenej skupine v rámci ozbrojeného konfliktu prebiehajúceho na území inej krajiny, pričom je primárne motivovaný ideológiou, náboženstvom alebo iným príbuzenstvom.

 

"Ide o páchateľa, ktorý nie je občanom štátu, v ktorom prebieha ozbrojený konflikt, a nemá ani žiadne iné príbuzenské vzťahy k danému štátu, operuje v rámci ozbrojenej skupiny stojacej mimo rámca ozbrojených síl danej krajiny, svoju činnosť vykonáva osobne a priamo v bojovej operácii aktívnym vedením boja a jeho primárna motivácia nie je orientovaná na finančný zisk, ale je skôr ideologická. Zväčša nie je za svoju činnosť platený," uviedlo ministerstvo spravodlivosti na margo rozdielov medzi cudzími bojovníkmi a napr. žoldniermi.

 

Ministerstvo tvrdí, že cudzí bojovníci svojím konaním jednak zvyšujú intenzitu a trvanie ozbrojených konfliktov, na ktorých sa zúčastňujú, na druhej strane predstavujú aj závažné bezpečnostné riziko pre samotné štáty ich pôvodu, ako aj tranzitu.

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok