Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.05.2017 12:40 Domov
Slovenská armáda začala po viac ako 20 rokoch opäť cvičiť vojakov v zálohe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.05.2017 12:40 Domov

Slovenská armáda začala po viac ako 20 rokoch opäť cvičiť vojakov v záloheSEREĎ – V priestore Ženijného práporu v Seredi sa dnes začal pilotný projekt zameraný na výcvik aktívnych vojenských záloh. Od roku 1993 je to prvýkrát, kedy Ozbrojené sily (OS) SR opäť začali s výcvikom vojakov v zálohe.


Ako vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), do aktívnych záloh sa môžu prihlásiť bývalí profesionálni vojaci, niekdajší vojaci základnej vojenskej služby a bývalí príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy. „Na pilotný výcvik nastúpilo 37 ľudí. Je to historický moment a aj takýmto spôsobom chceme zabezpečiť v prípade potreby pomoc civilnému obyvateľstvu a samozrejme aj zlepšiť zabezpečenie obrany Slovenskej republiky,“ skonštatoval Gajdoš.

 

Do vojenských záloh sa bývalí vojaci môžu prihlásiť dobrovoľne. Armáda si z nich potom vyberie špecialistov, ktorých potrebuje. Okrem ženistov to na budúci rok budú aj chemici, delostrelci či príslušníci raketových vojsk.

 

„Ide nám teda o vojakov, ktorí majú za sebou základný vojenský výcvik, ovládajú vojenské remeslo a väčšinou cvičia v tej profesii, v ktorej slúžili. Tu v Seredi sú to ženisti. To znamená, že nám nejde o nejakú masovosť. Ten výcvik je zameraný na to, aby si obnovili základné vojenské schopnosti a potom, aby sa učili konkrétnej špecializácii,“ uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Pavel Macko.

 

Aktívne zálohy sú podľa jeho slov vlastne „...vojaci na čiastočný úväzok“. Mali by to teda byť rovnakí špecialisti a odborníci ako profesionálni vojaci. Ani ich výcvik preto nebude iba jednorazový. „Takže to nebude „záložák“ na celý život. Oni sa pravidelne budú zúčastňovať na výcviku, aby si udržiavali svoje schopnosti a spôsobilosti. To znamená, tieto aktívne zálohy vieme kedykoľvek povolať na výkon mimoriadnej služby, v prípade, že to je potrebné. To môže byť živelná pohroma, môže to byť čokoľvek iné, môže to byť aj bezpečnostná kríza,“ povedal Macko.

 

Medzi vojakmi, ktorí dnes začali svoj výcvik, je osem bývalých profesionálnych vojakov, 24 niekdajších vojakov základnej vojenskej služby a päť mužov, ktorí absolvovali dobrovoľnú vojenskú prípravu. „Úlohy sú s dôrazom na zabezpečenie ženijnej prípravy, na riešenie problémov, ako sú požiar, povodne, snehové kalamity, ale aj stavanie mostov a rôznych bariér napríklad proti povodniam. Verím tomu, že úlohy tohto kurzu budú jednoznačne splnené a jednotliví velitelia sú na to pripravení,“ doplnil minister obrany.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok