Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.09.2017 16:29 Ekonomika
Slovenská ekonomika má v tomto roku rásť 3,3-% tempom, v budúcom zrýchli
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2017 16:29 Ekonomika

Slovenská ekonomika má v tomto roku rásť 3,3-% tempom, v budúcom zrýchliBRATISLAVA - Slovenská ekonomika v tomto roku potvrdí vlaňajší výkon a bude rásť tempom na úrovni 3,3 %. Podpíše sa pod to spotreba domácností, ktorá by mala dosiahnuť najvyššiu dynamiku od roku 2008. Pribúdať majú aj nové pracovné miesta. Vyplýva to z najnovšej makroekonomickej prognózy, ktorú dnes zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií (MF) SR.


Ekonomický rast by mal pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Oproti predchádzajúce júnovej prognóze MF SR svoj odhad pre tento ani budúce roky nezmenilo. V budúcom roku by mala slovenská ekonomika rásť 4,2-% tempom, v roku 2019 by mal zrýchliť na 4,4 % a v roku 2020 sa očakáva na úrovni 3,9 %.

 

V tomto roku by sa pod zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) mal podpísať najmä pokračujúci rast spotreby domácností, a to najmä vďaka zlepšujúcemu sa trhu práce. "Pozitívne očakávania domácností spôsobujú, že ich spotreba má prvýkrát po štyroch rokoch vyššiu dynamiku ako disponibilný príjem," doplnili analytici IFP s tým, že export vzrastie menej, čo je dôsledkom napríklad končiaceho sa životného cyklu niektorých modelov áut vyrábaných na Slovensku. "Rast investícií je založený hlavne na súkromnom sektore, verejné investície sú tlmené pomalým nábehom čerpania EÚ fondov," uviedol inštitút.

 

V budúcom roku by sa mala pod rast tiež podpísať spotreba domácností, pridať k nej by sa však mal aj export ťažiaci z nábehu novej automobilovej výroby vo Volkswagene a ku koncu roka aj v Jaguar Land Rover. Aj v ďalších rokoch má podľa makroprognózy dôjsť k zrýchleniu rastu HDP vďaka dynamickému exportu.

 

Zvýšiť sa má aj zamestnanosť, a to o 2 % a pribudnúť má nových 47.000 pracovných miest. Tie majú vznikať najmä v priemysle a trhových službách.

 

Priemerná nominálna mzda v národnom hospodárstve v tomto roku vzrastie o 3,9 % a naďalej bude zrýchľovať svoje tempo, predpokladá IFP. "Najviac si polepšia zamestnanci v priemysle, ktorý pociťuje najvýraznejší nedostatok pracovníkov. V ďalšom období bude rast miezd zrýchľovať, pričom lídrom bude opäť priemysel," avizujú analytici rezortu. Tempo rastu reálnej mzdy dosiahne v súčasnom roku 2,6 % a bude tlmené oživením inflácie. V ďalších rokoch by mal rast reálnej mzdy zrýchľovať a priblížiť sa k 3 %.

 

Obnoviť by sa však mal aj rast cien. Inflácia by mala dosiahnuť 1,3 % v tomto roku, ku koncu prognózy už 2,1 %. "Významný nárast zaznamenajú ceny potravín, ktoré zareagovali na vývoj cien obchodovateľných tovarov. Proti rastu cenovej hladiny pôsobí zníženie cien energií regulačným úradom na začiatku tohto roka," priblížil IFP.

 

Analytici sa pozreli aj na riziká, ktoré by mohli mať vplyv na aktuálnu makroprognózu. Je nimi hrozba protekcionizmu vo svetovom obchode a nestabilný bankový sektor v Taliansku. Novými negatívnymi rizikami sú geopolitické napätie v Ázii a pokračujúca volatilita eura.

 

"Bilancia rizík prognózy je ale vyrovnaná. Pozitívnym rizikom je hladký priebeh brexitu a benefit plynúci z fiškálnej expanzie v USA na svetovú ekonomiku," argumentujú analytici s tým, že na Slovensku je pozitívom výraznejšie zrýchlenie miezd na prehrievajúcom sa trhu práce, spôsobené nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl. "Novým pozitívnym rizikom je tiež zrýchlenie domácej ekonomiky v dôsledku obnovenia väzby na už pozorované zvýšenie výkonu obchodných partnerov SR," dodal IFP.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok