Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -5°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.08.2019 18:39 Domov
Slovenská mládež má svoju delegátku v OSN: Je ňou študentka z Nitry
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2019 18:39 Domov

Slovenská mládež má svoju delegátku v OSN: Je ňou študentka z NitryBRATISLAVA – Slovenská mládež má svojho zástupcu v Organizácii spojených národov.


O tom informovala Andrea Pivarčiová, hovorkyňa ministerky školstva Martiny Lubyovej. Zaslala video, v ktorom okrem ministerky vystupuje aj delegát mládeže v OSN z minulého roka Dominik Porvažník a tohtoročná delegátka, študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Petra Pauerová.

„Angažovanosť mládeže v globálnych otázkach je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Preto som po mojom nástupe do funkcie už v roku 2018 obnovila pozíciu delegáta mládeže Slovenska v rámci Organizácie spojených národov, čiže mládežníckeho delegáta Slovenska v OSN. Vo veľkej konkurencii o tento post súťažil minulý rok Dominik, Peťa bola vybratá na rok 2019. Dnes som sa s nimi stretla, vypočula som si výsledky a závery práce Dominika a plány do budúcnosti od Peti. A som veľmi rada, že máme takýchto dvoch skvelých mladých ľudí, ktorí dokážu približovať globálnu agendu mládeže na Slovensku,“ hovorí vo videu ministerka.

„Som veľmi rád, že som mal možnosť venovať sa témam, ktoré vnímam ako veľmi dôležité na Slovensku, či už ide o mediálnu gramotnosť, aby sa spoločnosť až tak veľmi nepolarizovala a dokázala fungovať na kultúrnom dialógu. Druhá vec bola zvyšovanie povedomia o cieľoch udržateľného rozvoja. Vnímal som aj tento program ako taký odbúravač apatie, ktorý medzi mládežou je. Na jednej strane som si uvedomil, že už v skorom veku môžem meniť veci a môžem prispieť k zvýšeniu povedomia o témach, ktoré sú dôležité a neriešia sa, a zároveň mladí si môžu uvedomiť, že už v skorom veku majú vplyv na to, ako vyzerá ich okolie a Slovensko,“ povedal Dominik Porvažník.

 


Petra Pauerová uviedla, že ako novozvolená mládežnícka delegátka pre OSN by chcela pokračovať v agende, ktorú začal Dominik.

 

„Lebo sa mi nielen veľmi páči, ako zvyšuje povedomie, ale aj to, ako sústreďuje mládež, aby sa stala aktívnejšou, čo som si zobrala aj za svoj cieľ, aby sa z mladých ľudí stali väčší lídri a aby sa nebáli povedať svoj názor. A aby to viedli v tých intenciách, že keď s niekým nesúhlasím, neznamená to hneď, že je to zlý názor, ale že má niekto iný a je to úplne v poriadku,“ povedala Pauerová. Berie ako veľké plus pre slovenskú mládež, že ju bude reprezentovať aj na klimatickom summite.

Výzvu na obsadenie pozície delegáta uverejnila Asociácia krajských rád mládeže, Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v máji. Záujemcovia sa mohli prihlásiť do 12. júna.

Poslaním projektu Mládežnícky delegát/Mládežnícka delegátka v OSN na rok 2019 s presahom na rok 2020 je aktívna reprezentácia slovenskej mládeže na pôde OSN, zastupovanie záujmov slovenskej mládeže na globálnej úrovni, propagácia a napĺňanie ľudských práv a šírenie povedomia o fungovaní OSN, ako aj o aktívnom občianstve a cieľoch trvalo udržateľného rozvoja medzi slovenskou mládežou, uviedla výzva.reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok