Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.09.2013 16:37 Ekonomika
Slovenské banky rizikám na trhu odolávajú vďaka dostatku kapitálu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.09.2013 16:37 Ekonomika

Slovenské banky rizikám na trhu odolávajú vďaka dostatku kapitáluBRATISLAVA – Slovenské banky boli v 1. polroku tohto roka vystavené viacerým rizikám, zatiaľ im však odolávajú vďaka dostatočnej ziskovosti a primeranosti vlastných zdrojov. Konštatovala to v najnovšej Analýze finančného sektora za 1. polrok 2013 Národná banka Slovenska (NBS).


"Slabá ekonomická aktivita sa odzrkadlila na kreditnej kvalite úverového portfólia. Banky zaznamenali čiastočný nárast nákladov na kreditné riziko najmä v prípade retailových úverov," uvádza NBS vo svojej analýze. Riziká prevládajú aj v prípade podnikových úverov. Podľa NBS však bankám zatiaľ nehrozia žiadne výraznejšie problémy aj vďaka nízkym úrokovým sadzbám. Situácia by sa však mohla zmeniť, ak by úrokové sadzby na trhoch začali rásť. "Prípadný výraznejší rast úrokových sadzieb, nasledujúci po dlhšom období ich stagnácie na nízkych úrovniach, by spôsobil nárast úverových splátok. To by mohlo predstavovať zvýšené riziko pre zhoršenie finančnej situácie klientov," upozornila NBS.

Podľa slovenskej centrálnej banky tak bude kvalita úverového portfólia bánk do veľkej miery závisieť od vývoja slovenskej ekonomiky, kde naďalej pretrváva výrazná neistota, a to aj napriek niektorým pozitívnym signálom v oblasti domáceho trhu práce.

Ďalším nebezpečenstvom pre banky v budúcnosti môže byť aj poskytovanie úverov na bývanie. "Špecifickým rizikom slovenského bankového sektora je vysoká koncentrácia vystavenia niektorých, hlavne stredne veľkých a menších bánk, voči individuálnym skupinám klientov alebo voči vlastnej finančnej skupine. V niektorých prípadoch by prípadné zlyhanie vzájomne prepojenej skupiny klientov mohlo viesť k výrazným stratám v niekoľkých bankách súčasne," konštatovala NBS.

Banka je však presvedčená, že slovenské finančné domy sú v súčasnosti schopné prípadné straty absorbovať. Vďačia za to najmä vysokej hodnote primeranosti vlastných zdrojov, ktorá je aktuálne na úrovni 16,2 % a je najvyššia od roku 2005. Banky sú odolné voči prípadným problémom aj preto, že si ponechali približne štvrtinu zisku dosiahnutého v minulom roku a týmito peniazmi navýšili vlastné zdroje. Kapitálová pozícia slovenských bánk je tak na dobrej úrovni. Potvrdili to aj výsledky makrostresového testovania. Toto testovanie ukázalo, že banky sú odolné voči prípadnému negatívnemu vývoju v slovenskej ekonomike, v eurozóne, ale aj na finančných trhoch.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok