Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenské elektrárne.
Slovenské elektrárne.
27.06.2017 18:25 Ekonomika
Slovenské elektrárne vykázali za rok 2016 čistý zisk 116,8 mil. eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.06.2017 18:25 Ekonomika

Slovenské elektrárne vykázali za rok 2016 čistý zisk 116,8 mil. eurBRATISLAVA - Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) za minulý rok vykázala zisk pred úrokmi, odpismi a zdanením (EBITDA) vo výške 376 miliónov eur, čistý zisk 116,8 miliónov a investície 541 miliónov eur. Informovali o tom dnes SE po pondelkovom (26. 6.) riadnom valnom zhromaždení (RVZ), ktoré okrem finančných výsledkov za rok 2016 schválilo a určilo nového predsedu a podpredsedu dozornej rady.


"Slovenské elektrárne vykázali za rok 2016 zisk pred úrokmi, odpismi a zdanením EBITDA vo výške 376 miliónov eur, pričom medziročný pokles spôsobila najmä mimoriadna zmena odhadu rezervy na jadrové vyraďovanie a skladovanie a zníženie hodnoty majetku v roku 2015," spresnila spoločnosť.

 

Čistý zisk za minulý rok podľa SE narástol na 116,8 miliónov eur, najmä vďaka pokračujúcej optimalizácii, realizovaným úsporným opatreniam a absencii jednorazových mimoriadnych položiek.

Objem všetkých investícií spoločnosti v roku 2016 predstavoval 541 miliónov eur, z čoho väčšina smerovala do dostavby 3. a 4. bloku jadrových elektrární Mochovce (EMO34). Celková zadlženosť spoločnosti vzrástla o 494 miliónov eur. RVZ tiež rozhodlo, že dosiahnutý zisk si, rovnako ako po minulé roky, nerozdelia akcionári, ale bude investovaný najmä do dostavby Mochoviec.

 

"V roku 2016 dosiahli veľkoobchodné ceny elektriny na trhoch historicky najnižšie hodnoty za poslednú dekádu, napriek tomu sa nám podarilo spoločnosť zastabilizovať a dosiahnuť solídne výsledky. Celý energetický trh však prechádza zásadnou transformáciou a v budúcich rokoch nás čaká ešte veľmi veľa práce v oblasti zvyšovania efektivity a výkonnosti celej spoločnosti. Kľúčovým pre nás ostáva dokončenie dvoch blokov v Mochovciach," komentoval hospodárenie predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Bohumil Kratochvíl.

RVZ zároveň určilo za nového predsedu dozornej rady Georgiosa Karavasa, nominanta akcionára Enel Produzione S.p.A., a Richarda Paška, nominanta akcionára Slovenská republika, za podpredsedu dozornej rady.

 

Slovenské elektrárne vlani vyrobili 18.981 gigawatthodín (GWh) elektriny, z toho 14.774 GWh v jadrových, 2146 GWh vo vodných a 2059 GWh v tepelných elektrárňach. Fotovoltické elektrárne vyrobili spolu 1,96 GWh elektriny. Vďaka výrobe z jadra a vody vyrobili SE takmer 90 % bez emisií oxidu uhličitého (CO2).

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok