Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.03.2018 14:33 Ekonomika
Slovenskí IT experti môžu v Česku zarobiť o 20 % viac
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.03.2018 14:33 Ekonomika

Slovenskí IT experti môžu v Česku zarobiť o 20 % viacBRATISLAVA - Analýza užívateľských dát medzinárodnej platformy Techloop, ktorá pomáha IT profesionálom nájsť nové pracovné príležitosti, potvrdila, že českí IT experti zarobia v priemere o 20 % viac ako tí na Slovensku.


V oboch štátoch si najvyšší plat žiadajú experti na pozícii Development Manager a to v SR 2500 eur a v ČR 3137 eur, čo do určitej miery vyplýva z predpokladanej seniority na tejto pozícii. U ďalších špecializácii je možné pozorovať rozdielne trendy, napríklad tzv. Fullstack Developer je na Slovensku z hľadiska mediánu platu rovnocenný s pozíciou Development Manager, zatiaľ čo v Česku je v rovnakom porovnaní hodnotený o cca 20 % menej. JS Node Developer sa v SR do top 10 "najdrahších" špecializácii skoro neprebojoval, pričom v ČR sa pohybuje medzi piatym a siedmym miestom, na rovnakej úrovni s backend- a mobilnými vývojármi.

 

Podľa skúseností tímu Techloop si väčšina slovenských kandidátov predstavuje cca o 10 % vyššie ohodnotenie, ako ponúkajú firmy pre relevantné pozície. Finálna dohoda predstavuje väčšinou kompromis. Výsledky analýzy platov môžu byť ovplyvnené rozdielnou štruktúrou trhov - o aké špecializácie majú firmy na daných trhoch najväčší záujem, ako aj rozdielnou senioritou užívateľov Techloop v SR oproti ČR. Až 50 % slovenských IT expertov uprednostňuje flexibilný pracovný úväzok. Česi sú oproti Slovákom konzervatívnejší. Slovenskí IT profesionáli si na Techloop nehľadajú iba štandardný (t. j. plný) pracovný úväzok – takých užívateľov je iba polovica. Okolo 34 % by najradšej pracovalo ako tzv. freelanceri a skoro 16 % záujemcov dáva prednosť práci na čiastočný úväzok.

 

V Česku sú užívatelia Techloop o niečo konzervatívnejší. Takmer 58 % si hľadá prácu na plný úväzok, 29 % preferuje externú spoluprácu a 13 % dáva prednosť práci na čiastočný úväzok.

 

Preferencie IT expertov ohľadom pracovného úväzku sa do značnej miery zhodujú s potenciálnymi zamestnávateľmi. Podľa dostupných dát slovenské firmy oproti českým uprednostňujú viac freelance spoluprácu (SR cca 50:50 fulltime:freelance, ČR cca 60:40 fulltime:freelance). Na základe interných štúdií a aktuálnych trendov na Slovensku a v ostatných krajinách pôsobnosti Techloop možno očakávať v rámci ďalších piatich rokoch nárast dopytu po IT profesionáloch naprieč špecializáciami o 15 %. V oblasti nových technológií ako machine learning alebo AI predpokladá nárast až v rade stoviek percent.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok