Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Domonik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.10.2010 07:15 Zaujímavosti
Slovenskí školáci zabodovali v európskej vedeckej súťaži
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2010 07:15 Zaujímavosti

Slovenskí školáci zabodovali v európskej vedeckej súťaži
Slovenskí gymnazisti získali od Európskej komisie špeciálne ocenenia za svoje výskumné projekty. Jaroslav Ferenc z Gymnázia V. Mihálika v Seredi a Vladimíra Bejdová z Gymnázia v Medzilaborciach úspešne zabodovali na 22. ročníku súťaže EÚ pre mladých vedcov (EUCYS).
      Európska komisia ocenila najlepších mladých vedcov finančnými cenami v celkovej hodnote 51.500 eur. Tri projekty, ktoré dostali hlavnú cenu, každý 7000 eur, vypracovali mladí vedci z Českej republiky, Poľska a Maďarska.
      "Jaroslav Ferenc získal špeciálne ocenenie 2500 eur za projekt Testovanie cirkadiánnych rytmov v citlivosti hviezdice prostrednej (Stellaria media) na herbicíd glyfozát. Vladimíra Bejdová dostala za projekt Nová premenná hviezda v poli CN And špeciálne ocenenie – účasť na 62. Medzinárodnom astronautickom kongrese, ktorý sa uskutoční v októbri 2011 v Kapskom meste v južnej Afrike," informoval dnes TASR Ján Šípoš z občianskeho združenia Mladí vedci Slovenska a koordinátor EUCYS v SR.
      Európske finále súťaže sa konalo v dňoch 24. – 29. septembra v Lisabone v Múzeu elektriny. Zúčastnilo sa na ňom 125 mladých vedcov vo veku 14 až 21 rokov. Reprezentovali 37 európskych štátov, Kanadu, USA, Čínu a Brazíliu. "Mladí ľudia predstavili spolu 85 mimoriadne kvalitných výskumných projektov z rôznych oblastí vedy ako biológia, chémia, informatika, ekológia, matematika, strojárstvo a medicína," priblížil Šípoš. Tieto projekty sa umiestnili na prvých miestach v národných súťažiach EUCYS.
      Súťažiacich hodnotila 18-členná medzinárodná hodnotiaca komisia zložená z popredných európskych pracovníkov výskumu a vývoja.
      Poslaním Súťaže Európskej únie pre mladých vedcov je podporiť záujem mladých ľudí o vedu a vedeckú kariéru. Nasledujúci 23. ročník súťaže EUCYS sa uskutoční v septembri 2011 v Helsinkách vo Fínsku.
      Slovenské národné kolo súťaže Európskej únie pre mladých vedcov realizuje občianske združenie Mladí vedci Slovenska. Viac informácií poskytne internetová stránka www.eucontest.sk.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok