Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Hlavným hosťom na seminári bol profesor Pavel Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
Hlavným hosťom na seminári bol profesor Pavel Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
01.06.2017 13:57 Zahraničie
Slovenskí odborníci na plasty ponúkajú svetovo unikátne riešenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.06.2017 13:57 Zahraničie

Slovenskí odborníci na plasty ponúkajú svetovo unikátne riešeniaBRUSEL - Ďalší zo série medzinárodných seminárov sa v stredu večer konal v Bruseli na pôde Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ. V spolupráci so Slovenskou styčnou kanceláriou pre výskum a vývoj (SLORD) bol seminár s názvom "Plasty a ekológia" zameraný na hľadanie odpovedí na otázku, ako zamedziť tomu, aby sa používanie plastov nestalo záťažou pre prírodu a prekážkou pre trvalo udržateľný rozvoj.


Slovenské zastúpenie pri EÚ niekoľkým desiatkam účastníkov na seminári pripomenulo, že plast ako materiál je všestranný, ľahký, flexibilný, odolný voči vlhkosti a tiež pomerne lacný a prakticky nerozbitný. Ide o užitočné vlastnosti, ktoré prinášajú praktické výhody v živote, avšak pri rozsiahlom používaní plastov dochádza k bezprecedentným environmentálnym problémom a vznikajú aj vážne zdravotné riziká.

 

Hlavným hosťom na seminári bol profesor Pavel Alexy zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, vedúci Oddelenia plastov, kaučuku a vlákien. Alexy v rozhovore uviedol, že podujatie malo predstaviť možnosti riešenia ekologických problémov spojených s aplikovaním a využívaním plastov a plastového odpadu.

 

"Slovensko má odborníkov, trúfam si povedať, že veľmi dobrých, v tejto oblasti, a ponúkame riešenia, ktoré sú svetovo unikátne," povedal Alexy.

 

V spolupráci s Českou republikou ponúka napríklad celý reťazec výroby plastov z odpadových fritovacích olejov, čo znamená likvidáciu toxických odpadov a zároveň výrobu finálnych produktov, ktoré sú biologicky rozložiteľné.

 

EÚ pamätá aj na budúce generácie a kladie veľký dôraz na trvalo udržateľný rozvoj. Slovenský výskum podľa Alexyho v uvedenej oblasti vychádza v ústrety tejto filozofii.

 

"Základné suroviny nečerpáme z fosílnych zdrojov, ale z obnoviteľných zdrojov a vraciame ich naspäť do prírody vo forme kompostu alebo biologicky rozložiteľných plastov, ktoré môžu byť znovu využívané rastlinami lebo živočíchmi a vytvoria zase biomasu," opísal situáciu. Takýto "uzavretý cyklus" je základom pre trvalo udržateľný rozvoj.

 

Alexy poznamenal, že na bruselskom seminári sa zúčastnili aj jeho kolegovia z priemyselnej sféry, ktorí podporujú výskum na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave: "Spolu intenzívne pracujeme na realizácii nášho projektu v globálnom meradle."

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok