Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2021Konštantín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vedci sú ochotní pomôcť aj pri sanácií toxickej skládky vo Vrakuni.
Vedci sú ochotní pomôcť aj pri sanácií toxickej skládky vo Vrakuni.
18.05.2021 16:27 Environetky
Slovenskí vedci vyvinuli "čističku" podzemných vôd. Chcú tak pomôcť pri záchrane Žitného ostrova
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.05.2021 16:27 Environetky

Slovenskí vedci vyvinuli "čističku" podzemných vôd. Chcú tak pomôcť pri záchrane Žitného ostrovaBRATISLAVA – Slovenská akadémia vied (SAV) ponúka pomoc pri záchrane podzemných vôd Žitného ostrova, ktoré sú najväčšou prirodzenou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe.


 

Žitný ostrov je dlhé roky priamo ohrozený masívnym chemickým znečistením, najmä odpadmi z výroby v bývalých Chemických závodoch J. Dimitrova, ale aj ďalšou priemyselnou činnosťou na území Bratislavy. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

 

 

Nová technológi vyčistí podzemné vody
Vedci zo SAV navrhli bezodpadovú technológiu čistenia podzemných vôd vo Vrakuni a sú pripravení pri odstraňovaní znečistenia pomôcť.

 

Tamojšie znečistenie vyžaduje podľa SAV aplikáciu pokročilých fyzikálno-chemických a biologických postupov. „Nosnou metódou nami navrhovanej technológie je elektrochemická oxidácia, ktorá je vhodná na spracovanie vôd obsahujúcich ťažko rozložiteľné a vysoko toxické látky. Jej hlavnou výhodou je, že nepoužíva žiadne chemické látky, iba elektrickú energiu,“ vysvetlil Daniel Kupka, vedúci Oddelenia minerálnych biotechnológií na Ústave geotechniky SAV.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO Komunisti sú už dávno preč, no toxická skládka vo Vrakuni nás likviduje naďalej

 

Skládku treba zakonzervovať

Riešenie SAV má pomôcť pri sanácii tamojšej skládky. Filtračná technológia môže nájsť využitie po vybudovaní podzemnej a povrchovej tesniacej vrstvy, ktorá skládku vo Vrakuni odizoluje.

 

 

„Odčerpávanie a čistenie vody nahromadenej v tomto telese tak zastaví toxický mrak, ktorý dnes prúdi rýchlosťou 300-500 metrov za rok a smeruje do husto obývaného, poľnohospodársky a vodohospodársky využívaného územia,“ uviedla Gáliková.

Na projekte v tejto oblasti pracujú aj vedeckí pracovníci z Ústavu geotechniky SAV v Košiciach, ktorí vďaka koordinácii medzinárodného projektu Čistenie vôd a pôd od zmiešaných kontaminantov – WaSClean v rokoch 2013-2017 priniesli významné výsledky v základnom výskume a dôležité know-how, ktoré dokážu uplatniť pri sanácii environmentálnej záťaže vo Vrakuni.

 

Následne spolu s vedcami z Univerzity Komenského testovali rôzne spôsoby čistenia reálnych vzoriek vôd z vrakunskej skládky.

 

Projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a po jeho ukončení Ústav geotechniky SAV pokračoval vo výskume, ktorý financoval z vlastných zdrojov.


Mohlo by vás zaujímať: BVS Bratislava podáva trestné oznámenie za úmyselné znečistenie vodyreklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok