Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2022Zora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.09.2021 13:58 Domov
Slovensko dobieha Európu. Narastá násilie v našich rodinách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.09.2021 13:58 Domov

Slovensko dobieha Európu. Narastá násilie v našich rodináchBRATISLAVA - Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku zhoršenie situácie súvisí s pandémiou nového koronavírusu. Ľudia sa totiž viac zdržiavali v domácnostiach.


V roku 2020 sa výrazne zvýšilo násilie v rodinách. Úrady zaznamenali v prípade zločinu týrania blízkej osoby 18-percentný nárast trestných stíhaní. Vyplýva to zo správy generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry za rok 2020, ktorú v piatok odobril Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR.

 

„K nárastu násilia voči zvereným osobám prišlo v celej Európe,“ zdôraznil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Táto skutočnosť podľa neho súvisí s pandémiou nového koronavírusu a tým, že sa ľudia dlhodobejšie zdržiavali v domácnostiach. Jeho námestník Jozef Kandera zdôraznil, že „na každej krajskej a okresnej prokuratúre sú špecialisti, ktorí sa venujú výhradne tejto agende“.

 

Vzhľadom na pandemickú situáciu sa znížil najmä počet uzavretých dohôd o vine a treste. „Mierne tiež stúpol počet vecí, kde vyšetrovanie trvá viac ako jeden, dva a tri roky,“ uvádzajú v správe.

 

Prečítajte si tiež: Muž útočil nožom na zastávke MHD v Bratislave

 

Prokuratúra venovala aj v roku 2020 osobitnú pozornosť odhaľovaniu a vyšetrovaniu daňových trestných činov, ako aj problematike finančného vyšetrovania. „Objem zaistených finančných prostriedkov z výnosov z trestnej činnosti a nárokov poškodených na náhradu škody stúpol v porovnaní s predchádzajúcim rokom približne o jednu tretinu,“ doplnili.

 

Generálny prokurátor v správe upozornil, že rozpočet prokuratúry je dlhodobo poddimenzovaný v oblasti prevádzkových výdavkov a bežných transferov. „Zostáva čoraz potrebnejším riešenie nevyhovujúcich priestorových pomerov Generálnej prokuratúry a Úradu špeciálnej prokuratúry, a to zabezpečením vhodnej budovy pre ich sídla“

 

Súdna mapa 

 

Žilinka v súvislosti s pripravovanou novou súdnou mapou pripomenul, že si Generálna prokuratúra (GP) SR uplatnila 23 pripomienok, z toho 20 zásadných. „Nie je možné, aby mali prokuratúry sídlo inde ako okresné súdy. Nebolo tam vyšpecifikované ani to, aký by to malo finančný dosah“. 

 

Zároveň priblížil, že na budúci týždeň by sa malo s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou uskutočniť rozporové konanie k novému návrhu súdnej mapy.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok