Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Radomír Boháč
Radomír Boháč
01.10.2018 17:58 Domov
Slovensko môže ovplyvniť smerovanie OBSE, zhodli sa diskutujúci na SBF 2018
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2018 17:58 Domov

Slovensko môže ovplyvniť smerovanie OBSE, zhodli sa diskutujúci na SBF 2018BRATISLAVA - Počas svojho predsedníctva môže Slovensko významne ovplyvniť smerovanie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).


Zhodli sa na tom účastníci diskusie na Slovenskom bezpečnostnom fóre (SBF) 2018. OBSE je podľa nich špecifickou organizáciou, ktorá má veľký význam napríklad v konflikte na Ukrajine, ale aj preto, že jej členmi sú rôznorodé krajiny, okrem iných aj USA a Rusko.

 

Ako upozornila Klaudia Báňaiová zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, na rozdiel od predsedníctva v Rade EÚ nie je predsedníctvo v OBSE prevažne administratívne, ale politické. "Slovensko bude udávať tón a bude mať politickú zodpovednosť. Do OBSE môže vniesť svoj národný záujem," vyzdvihla.

 

"Naša zahraničná politika je dosť dobrá na to, aby sme v budúcom roku skúsili túto inštitúciu posunúť malými krokmi dopredu. Zaslúži si pozornosť, napríklad preto, že máme hranicu s Ukrajinou a aj vďaka OBSE tento konflikt ešte nemá medzinárodný dosah," myslí si stály predstaviteľ SR pri OBSE Radomír Boháč. Doplnil, že OBSE je najlacnejšia regionálna organizácia na svete, napriek tomu má výsledky.

 

Slovenské priority budú podľa neho iné ako jeho predchodcov. "Chceme sa odlíšiť od ostatných. Nie sme Taliani, nebudeme tlačiť stredomorskú úniu a nebudeme tlačiť migráciu," avizoval.

 

Ako však upozornil riaditeľ odboru pre predsedníctvo SR v OBSE na rezorte diplomacie Róbert Kirnág, niektoré priority si Slovensko nemôže vybrať, jednoducho sa im musí venovať. "Konflikt na Ukrajine nie je zamrznutý, je to živý konflikt. Ide nám o ochranu civilného obyvateľstva," povedal.

 

Samuel Goda z Ekonomickej univerzity v Bratislave vyzdvihol, že OBSE má holistický prístup - nevenuje sa len vojenskej bezpečnosti, ale napríklad aj životnému prostrediu. "Je veľmi veľa vecí, ktoré sa týkajú OBSE, čo je požehnaním a prekliatím zároveň. Je priamo prítomná v konfliktných oblastiach. Má veľmi veľa výziev, ktorým čelí, no práve to jej dáva tú pridanú hodnotu," poznamenal.

 

Generálna riaditeľka jednej zo sekcií na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Karla Wursterová zdôraznila, že nejde o predsedníctvo MZVaEZ, ale celého Slovenska - vlády, parlamentu aj občianskej spoločnosti.

 

"Slovensko je krajina, ktorá je silná, ktorá dokázala na medzinárodnej politickej scéne, že sme relevantným hráčom. Chceme to dokázať aj počas predsedníctva v OBSE," vyhlásila. Dodala však, že predsedníctvo sa bude snažiť byť realistické - nemať prehnané očakávania a riešiť najmä témy, ktoré aktuálne rezonujú.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok