Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2022Bohdana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
25.11.2021 16:47 Domov
Slovensko odoprelo zločincovi právo na spravodlivý proces. Štát ho musí odškodniť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.11.2021 16:47 Domov

Slovensko odoprelo zločincovi právo na spravodlivý proces. Štát ho musí odškodniťŠTRASBURG - Pavol Mucha si odpykáva 23-ročný trest v Leopoldove. Súd ho uznal vinným za účasť na organizovanom zločine na základe výpovedí kajúcnikov.


Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok v súdnom spore Mucha proti Slovensku jednomyseľne rozhodol, že zo strany slovenskej justície došlo k porušenie práva na spravodlivý proces, čo je zakotvené v Európskom dohovore o ľudských právach.

 

Sťažovateľove námietky boli oprávnené

Súdna inštitúcia Rady Európy pripomenula, že prípad sa týkal odsúdenia sťažovateľa Pavla Muchu na 23 rokov odňatia slobody za rôzne aktivity v oblasti organizovaného zločinu vrátane násilných trestných činov. Časť odôvodnenia vnútroštátnych súdov bola založená na svedectvách jeho spolupáchateľov, ktorí ich poskytli po dohodách o vine a treste.

 

ESĽP upozornil, že odsúdenie Muchu bolo vyhlásené presne tým istým senátom troch sudcov, ktorí vyniesli rozsudky pre jeho spolupáchateľov na základe dohody o vine a treste. Tento senát tiež uznal, že ich svedectvá boli súčasťou prípadu proti sťažovateľovi.

 

Súd zistil, že z predchádzajúcich rozsudkov bolo jasné, že sťažovateľ bol zodpovedný za konkrétne trestné činy. Avšak vzhľadom na úlohu, ktorú pred tým istým súdnym senátom zohrali jeho spolupáchatelia, pochybnosti sťažovateľa o nestrannosti tohto súdu boli oprávnené.

 

Dohody o vine a treste

Pavel Mucha si svoj trest odpykáva vo väznici v Leopoldove. Bol radovým členom organizovaného zločineckého gangu pôsobiaceho na Slovensku. V roku 2012 bol on a deväť ďalších členov tejto skupiny obvinení zo založenia, zosnovania a udržiavania zločineckej činnosti a z viacerých násilných trestných činov.

 

Súd rozhodol o oddelenom stíhaní ôsmich obvinených, pretože boli pripravení uzavrieť dohody o vine a treste. Tieto dohody boli v rokoch 2012 a 2013 odsúhlasené troma sudcami Špecializovaného trestného súdu, pričom ôsmi členovia skupiny boli odsúdení na trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia.

 

Na základe poskytnutých svedectiev následné rozsudky trojice sudcov vykreslili Muchu ako šéfa zločineckej skupiny, ktorý dával ostatným pokyny, vyberal percentá zo ziskov z vydierania a trestal mladších členov gangu.

 

Neuspel ani na Ústavnom súde

Špecializovaný trestný súd v roku 2013 uznal Muchu vinným vo všetkých bodoch obžaloby. Súčasťou odôvodnenia súdu boli okrem listinných a znaleckých dôkazov, aj výpovede šiestich z ôsmich jeho komplicov, s ktorými uzavreli spomínané dohody. 

 

Poškodený sa neskôr bezvýsledne pokúšal podať odvolanie a ústavnú sťažnosť vo veci, že mu bolo odmietnuté vypočutie nezávislým súdom a tým popreté jeho právo byť považovaný za nevinného. Ústavný súd vo svojom odôvodnení odmietnutia jeho žiadosti citoval zásadu subsidiarity.

 

Sťažovateľ sa následne obrátil na Európsky súd pre ľudské práva, jeho žaloba bola prijatá 2. decembra 2019. Na rozsudku ESĽP pracoval senát siedmich sudcov zo siedmich rôznych krajín vrátane slovenského sudcu.

 

Štrasburský súd vo štvrtok rozhodol, že sťažovateľovi zo Slovenska bolo odmietnuté vypočutie pred nezávislým súdom a tým pádom mu bolo odopreté právo byť považovaný za nevinného.

 

Súd rozhodol, že Slovensko musí zaplatiť sťažovateľovi sumu 7 800 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 630 eur ako náhradu za súdne náklady a výdavky.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok