Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.07.2011 08:35 Ekonomika
Slovensko ostane jednou z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich ekonomík EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2011 08:35 Ekonomika

Slovensko ostane jednou z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich ekonomík EÚ
Slovensko sa výkonnosťou a efektivitou ekonomiky opäť približuje k priemeru Európskej únie (EÚ). Ukazovatele sa pritom zlepšujú rýchlejšie než vo väčšine krajín EÚ. Tvrdí to Analýza konvergencie slovenskej ekonomiky, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). "Rast výkonnosti slovenskej ekonomiky sa udrží na jednej z najvyšších pozícií v rámci celej EÚ," informuje v dokumente NBS.
      Napriek spomaleniu dynamiky domácej produktivity práce si Slovensko zachová jej rýchlejší rast než priemer EÚ. Krajina by sa tak mala stále približovať priemerným hodnotám produktivity v rámci únie, pričom v minulom roku sa jej relatívna úroveň dostala na 82,7 % priemeru EÚ.
      Výkonnosť ekonomiky meraná v hrubom domácom produkte (HDP) v parite kúpnej sily (PKS) vlani stúpla na 74,8 % priemeru EÚ. Vo viacerých krajinách eurozóny pritom pokračoval pokles výkonnosti. Podľa analýzy NBS by Slovensko malo dobiehať priemer únie aj v nasledujúcich rokoch. "Podľa našich odhadov založených na aktuálnych makroekonomických prognózach by mohol pomer HDP na obyvateľa v SR a EÚ v PKS v roku 2013 prekročiť 80 %," uvádza banka.
      Súčasná vláda SR, ktorá na nepriaznivý hospodársky vývoj reagovala prijatím viacerých opatrení, podľa NBS obnovila reformné procesy vo fiškálnej a štrukturálnej oblasti. "Plánované zmeny reagujú na slabé stránky slovenskej ekonomiky a v strednodobom horizonte by mohli prispieť k zvýšeniu udržateľnosti domáceho hospodárskeho rastu a zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska," predpovedá NBS. Práve konkurencieschopnosť krajiny sa vlani voči európskym krajinám znížila.
      Po tohtoročnom raste HDP o 3,6 % predpovedá NBS v roku 2012 jeho zvýšenie o 4,7 % a o 5,3 % v roku 2013. Slovensko tak bude jednou z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich ekonomík EÚ. "V roku 2012 bude Slovensko najrýchlejšie rastúcou krajinou eurozóny a v roku 2011 druhou najrýchlejšie rastúcou krajinou eurozóny po Estónsku," napísala v analýze NBS.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok