Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. okt. 2021Alojzia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Humanitárna pomoc (ilustračné foto).
Humanitárna pomoc (ilustračné foto).
18.09.2021 16:31 Domov
Slovensko poskytne Bosne a Hercegovine humanitárnu pomoc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2021 16:31 Domov

Slovensko poskytne Bosne a Hercegovine humanitárnu pomocBRATISLAVA/SARAJEVO - Náklad plánujú poslať zo Slovenska v pondelok. Obsahovať bude spacie vaky, karimatky, termosky, oblečenie, stany, hygienické balíčky, hračky a školské potreby. Slovensko tak pomáha krajine, ktorá je pod silným migračným tlakom.


Slovenská republika poskytne Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 36 000 eur. Pomôže tiež so zaškolením sociálnych pracovníčok v novom migračnom centre Lipa neďaleko mesta Bihač. Ide o prejav solidarity Slovenska pri podpore krajín, ktoré sú pod silným migračným tlakom.

 

 

Slovensko vníma Bosnu a Hercegovinu ako kľúč k stabilite regiónu i Európy. "Malé krajiny, ktoré chcú v Európe niečo znamenať, sú odsúdené na spoluprácu. Citlivo preto vnímame situáciu v Bosne a Hercegovine v oblasti migrácie. Sme v neporovnateľne komfortnejšej situácii, a preto ponúkame svoje kapacity na prenos skúseností a materiálnu pomoc," uviedol štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner.

 

Bezpečnosť a stabilita 

 

Po piatkovom stretnutí s ministrom bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Selmom Cikotičom v Sarajeve podpísal bilaterálne memorandum o spolupráci v oblasti migrácie a azylu. Jeho cieľom je pomôcť vytvárať bezpečné a stabilné podmienky pre migrantov i pracovníkov migračných centier na území tohto štátu. Rozvíja tiež ďalšiu spoluprácu medzi migračným úradom MV SR a Službou pre prácu s cudzincami Bosny a Hercegoviny (BaH).

 

Prečítajte si tiež: V ČR sa začali očakávané Dni NATO. Zastúpenie má i Slovensko

 

Vedúci delegácií skonštatovali, že hoci okolnosti vývoja situácie v Afganistane zatiaľ nenasvedčujú okamžitému nárastu počtu utečencov na balkánskej trase, monitorovaniu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Podotkli, že zopakovanie migračnej krízy z rokov 2018-2019 by malo pre Bosnu a Hercegovinu ako nečlenskú krajinu EÚ vážne materiálne, spoločenské i politické dôsledky.

 

Oblečenie, hračky i školské potreby

 

Leitner následne odovzdal v dočasnom migračnom centre Ušivak na okraji Sarajeva symbolický šek zástupcovi riaditeľa Služby pre cudzinecké otázky BaH Mirsadovi Buzarovi. Humanitárna zásielka obsahuje spacie vaky, karimatky, termosky, oblečenie, stany, hygienické balíčky, hračky a školské potreby.

 

Možno vás zaujme: Pentagon sa priznal k zabitiu civilistov v Kábule

 

Materiálnu humanitárnu pomoc by mali vypraviť zo Slovenska v pondelok. "Bosnu a Hercegovinu vnímame ako kľúč k stabilite regiónu, a tým aj Európy. Naším záujmom je, aby bola Bosna a Hercegovina rešpektovaným a suverénnym členom európskej a transatlantickej bezpečnostnej komunity," poznamenal Leitner.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok