Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. júl. 2020Henrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.06.2017 15:21 Domov
Slovensko sa ocitlo na zozname krajín, ktoré si neplnia svoje povinnosti týkajúce sa environmentálneho hluku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2017 15:21 Domov

Slovensko sa ocitlo na zozname krajín, ktoré si neplnia svoje povinnosti týkajúce sa environmentálneho hlukuBRUSEL - V júnovom mesačnom súbore rozhodnutí Európskej komisie (EK) ohľadne prípadov porušenia povinností sa ocitlo aj Slovensko.


Exekutíva EÚ v oblasti životného prostredia vytýka slovenskej strane nedostatočné opatrenia týkajúce sa environmentálneho hluku.

 

Komisia každý mesiac zverejňuje zoznam právnych krokov proti členským štátom, ktoré si nesplnili svoje povinnosti podľa práva EÚ. Cieľom týchto rozhodnutí, ktoré sa týkajú rôznych odvetví a oblastí politiky EÚ, je zaistiť riadne uplatňovanie európskej legislatívy v záujme občanov a podnikov.

 

V oblasti životného prostredia EK zaslala odôvodnené stanovisko Českej republike a Slovensku, aby prijali opatrenia týkajúce sa environmentálneho hluku. Brusel od oboch krajín žiada, aby vypracovali strategické hlukové mapy a akčné plány, ako sa vyžaduje v smernici o hluku z roku 2002.

 

Komisia pripomenula, že environmentálny hluk, ktorý je spôsobovaný cestnou, železničnou a leteckou dopravou, priemyslom, výstavbou a niektorými ďalšími činnosťami, je druhou hlavnou príčinou predčasných úmrtí po znečistení vzduchu.

 

V smernici o hluku sa od členských štátov vyžaduje, aby prijali hlukové mapy ukazujúce vystavenie hluku vo väčších aglomeráciách pozdĺž hlavných železničných tratí a ciest alebo väčších letísk. Tieto mapy slúžia ako základ na vymedzenie opatrení v akčných plánoch týkajúcich sa hluku.

 

Komisia zaslala Slovensku formálnu výzvu v apríli 2016, v ktorej ho žiadala, aby splnilo hlavné požiadavky smernice o hluku. Keďže však doposiaľ neboli prijaté strategické hlukové mapy v prípade 445 väčších cestných úsekov a akčné plány v prípade dvoch aglomerácií, 462 väčších cestných úsekov a všetkých 16 väčších železničných úsekov, eurokomisia sa rozhodla zaslať odôvodnené stanovisko.

 

Slovensko má teraz dva mesiace na odpoveď. V opačnom prípade môže Komisia Slovensko zažalovať na Súdnom dvore EÚ.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok