Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2010 12:12 Politika
Slovensko stiahne do konca roka svojich vojakov z misie KFOR v Kosove
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2010 12:12 Politika

Slovensko stiahne do konca roka svojich vojakov z misie KFOR v KosoveSlovensko stiahne do konca roka svojich vojakov z misie KFOR v Kosove - Politika Slovensko stiahne svojich vojakov z misie KFOR v Kosove do konca roka. Národná rada SR totiž dnes súhlasila s návrhom na ukončenie pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR v


Slovensko stiahne svojich vojakov z misie KFOR v Kosove do konca roka. Národná rada SR totiž dnes súhlasila s návrhom na ukončenie pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR v tejto vojenskej operácii. Slovensko však bude aj po stiahnutí svojich ozbrojených síl pokračovať v plnení úloh medzinárodného krízového manažmentu v regióne západného Balkánu.
      V súčasnosti SR prispieva do operácie NATO v Kosove mechanizovanou rotou ozbrojených síl, ktorá je začlenená do zoskupenia mnohonárodnej brigády Stred. Slovenská jednotka vykonáva pravidelné monitorovanie priestorov a objektov miestneho obyvateľstva formou patrolovania, zabezpečuje lokálnu infraštruktúru či postupný a bezpečný návrat utečencov a nepretržitú ochranu srbskej minority. Rota tiež poskytuje pomoc humanitárnym organizáciám v ich aktivitách na území Kosova a vytvára podmienky na obnovu mierového spolužitia kosovských Srbov a Albáncov v operačnom priestore.
      Premiérka Iveta Radičová počas svojej septembrovej návštevy Kosova vylúčila, že by za stiahnutím slovenskej jednotky bol fakt, že SR neuznala nezávislosť Kosova.
      "Slovenská republika podpísala svoj pôvodný kontrakt do jesene tohto roka. Takže dostáli sme svojich záväzkov," povedala. Samotný odsun bude postupný. "Je presný rozpis postupného odchodu našej jednotky. A je naplánovaný v takých skupinách a etapách, aby sme zvládli lietadlové presuny a tiež automobilové, pretože tu máme aj techniku," spresnila Radičová.
      Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od februára 2002 pôsobí na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany v operácii KFOR mechanizovaná rota Ozbrojených síl SR na spoločnej základni Šajkovac. SR má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok