Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zem sa bude lepšie skúmať z vesmíru aj vďaka slovenskej spoločnosti.
Zem sa bude lepšie skúmať z vesmíru aj vďaka slovenskej spoločnosti.
09.12.2019 14:43 Relax
Slovensko získalo prvé ocenenie za inovácie vo vesmíre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.12.2019 14:43 Relax

Slovensko získalo prvé ocenenie za inovácie vo vesmíreHELSINKI - Spoločnosť insar.sk s.r.o. získala pre Slovensko historicky prvú výhru v prestížnej súťaži európskych "vesmírnych Oscarov" s názvom Copernicus Masters. Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európskej komisie (EC) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA).


Tejto súťaže sa každoročne zúčastňujú spoločnosti a tímy z celej Európy. Cieľom je oceniť najprogresívnejšie projekty z oblasti spracovania a hĺbkovej analýzy dát diaľkového prieskumu Zeme, strojového učenia, umelej inteligencie, internetu vecí a priemyslu 4.0. 

 

 

Ocenenie spoločnosť získala za systém remotIO-X, ktorý je už v súčasnosti schopný družicami presne monitorovať milimetrové pohyby stavebných objektov na Zemi. Na Slovensku je týmto systémom možné sledovať zosuvy a svahové deformácie, banskú činnosť, zásobníky plynov, mosty, diaľnice, priehrady, kultúrne pamiatky a iné stavebné objekty. Systém zároveň umožňuje monitorovať celé mestá a regióny s vysokou citlivosťou na milimetrové pohyby objektov. 

 

 

Odborná komisia zložená z európskych expertov vo vesmírnom sektore vyberala víťazov zo 182 zúčastnených firiem v celkovo 8-mich kategóriách a hodnotila ich inovatívnosť a prínos pre priemysel a európske obyvateľstvo. Spoločnosť insar.sk s.r.o uspela v kategórii "Airbus sobloo Multi-Data Challenge", ktorá firme ponúka možnosť rozvoja tohto projektu v spolupráci so spoločnosťou Airbus Defence and Space (poskytovateľ družicových dát) a európskym konzorciom sobloo, ktoré prevádzkuje infraštruktúru pre dáta diaľkového prieskumu Zeme a programu Copernicus. 

 

 

Ocenenie prevzal konateľ spoločnosti Matúš Bakoň z rúk Nicolasa Hugueta, vedúceho oddelenia digitálnych služieb v oblasti spravodajských programov Airbus Defence and Space. 

 

 

Len pred štyrmi rokmi podpísala Slovenská republika s Európskou vesmírnou agentúrou "Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte", čím vstúpila do prístupového programu PECS (Plan for European Cooperating States). Ten slúži pre krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do ESA, ako vstupná brána. Navyše sa v rámci tohto programu môžu slovenské univerzity, firmy a výskumné inštitúcie podielať na priamom financovaní projektov v oblasti kozmického vývoja. reklama


Zdroj: netky Lukáš Čief, insar.sk Matúš Bakoň

Foto:  insar.sk, Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok