Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová,  školopovinné deti a dospelí prišli na klimatický pochod v kanadskom meste Montreal 27. septembra 2019.
Mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová, školopovinné deti a dospelí prišli na klimatický pochod v kanadskom meste Montreal 27. septembra 2019.
08.11.2019 13:46 Environetky
Slovom roka 2019 sa stalo slovné spojenie, ktoré preslávila mladá aktivistka Greta Thunbergová
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2019 13:46 Environetky

Slovom roka 2019 sa stalo slovné spojenie, ktoré preslávila mladá aktivistka Greta ThunbergováSlovom roka sa podľa vydavateľov anglického výkladového Collinsovho slovníka sa stalo slovné spojenie "klimatická štrajk".


Výber podľa britského denníka The Guardian poukazuje na nový trend, kedy sa do popredia dostávajú výrazy súvisiace so životným prostredím. V roku 2018 si prvenstvo odniesol termín "single-use", ktorý opisuje výrobky z plastu určené len na jedno použitie.

 

Lexikografový slovník každoročne sleduje korpus s 9,5 miliardami slov. Z nich vyberú desať nových a význačných termínov. Klimatický štrajk definujú ako "formu protestu, pri ktorom sa ľudia nedostavia do školy či do práce, aby sa pripojili k demonštrácii, ktorá požaduje kroky vedúce proti klimatickým zmenám".

 

 

Výraz sa podľa jazykovedcov prvýkrát objavil v roku 2015, kedy sa v Paríži konal masový protest v súvislosti s klimatickou konferenciou OSN. Rozširovať sa však začal až v roku 2018, kedy sa mladá aktivistka Greta Thunbergová rozhodla nechodiť v piatok do školy, aby mohla protestovať pred švédskym parlamentom.

 

Jej krok sa dostal na predné stránky novín po celom svete. Tento rok v septembri sa globálneho klimatického štrajku zúčastnilo šesť miliónov ľudí.

 

Užívanie spojenia klimatický štrajk sa zvýšilo len za tento rok stokrát, čo je viac, než u ktoréhokoľvek iného slová z tohtoročného výberu Collinsovho slovníka.

 

"Názory na klimatický štrajk sa môžu líšiť, ale nedalo sa im tento rok uniknúť. Dokonca dokázali dostať z čela spravodajstva minulého víťaza, brexit, hoci len na krátku chvíľu," uviedla Helen Newsteadová, jazyková konzultantka slovníka.

 

 

Na ďalších priečkach sa tento rok umiestnil tiež výraz "rewilding" od slova wild (divoký). Označuje snahu uviesť určitú prírodnú oblasť späť do pôvodného stavu. Ďalej "Bopo", čo je skratka výrazu body positive, ktoré označuje názor, že by ľudia mali byť pyšní na svoj vzhľad.

 

Lexikografovia vybrali tiež výraz "nonbinary", ktorý sa podľa slovníka vťahuje k rodovej alebo sexuálnej identite, ktorá nepatrí k čiernobielym kategóriám muža a ženy či heterosexuála a homosexuála.

 

V rebríčku sa takisto presadili sociálne médiá so slovom "influencer". To opisuje ľudí, ktorí na týchto platformách presadzujú určité produkty či životný štýl.

 

Z politických výrazov zaradili autori slovníka do výberu termín "entryists" pre ľudí, ktorí vstúpili (enter) do politickej strany, aby premenili jej smerovanie. Ďalším výrazom je pojem "milkshake", ktorý neodkazuje len na mliečny nápoj, ale ako sloveso tiež na to, keď nápoj vrhnete na svojho politického oponenta. To sa tento rok stalo protiúnijnému politikovi Nigelovi Farageovi a ďalším jeho krajne pravicovým kolegom.

 

Zaujímavým tohtoročnom termínom je tiež výraz "brexiety", odvodený zo slova anxiety (úzkosť), ktorý značí znepokojenie ohľadom brexitu. Tematicky s ním súvisí pojem "cakeism" odvodený od príslovia "have your cake and eat it", ktorý má podobný význam ako slovenské "vlk sa nažral a koza zostala celá". Výraz je využívaný pre postoj tých, ktorí chcú všetky výhody členstva v EÚ bez bremena súvisiacich nákladov a povinností.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok