Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
27.10.2010 07:02 Politika
Smer je pripravený hovoriť o zrušení priestupkovej imunity, no má podmienky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.10.2010 07:02 Politika

Smer je pripravený hovoriť o zrušení priestupkovej imunity, no má podmienky
Opozičný Smer-SD je pripravený hovoriť o zrušení priestupkovej imunity poslancov Národnej rady SR. Vyhlásil to dnes generálny sekretár strany Ján Richter krátko po tom, ako opozícia nepodporila koaličný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov a sudcov.
Smer-SD má však podobne ako pri dnes neschválenom návrhu zmeny Ústavy SR podmienky. Trvá na tom, aby sa zrušenie imunity týkalo aj ministrov, ktorí by následne nemohli jazdiť napr. s použitím majáku na vládnom aute. "Myslím, že priestupková imunita je o rovnosti. My len dávame do dokonalosti rovnosť, ktorú koalícia zadefinovala," vysvetlil. Richter tvrdí, že táto podmienka nie je zámienkou, aby Smer-SD napokon hlasoval proti. "Myslím, že sme boli veľmi konkrétni a transparentní, keď sme povedali, že ak toto bude splnené, sme pripravení návrh podporiť," povedal.
Aj keď koalícia na zrušenie priestupkovej imunity poslancov hlasy opozície nepotrebuje, Richter je presvedčený, že by napriek tomu mala hľadať širšiu dohodu a ešte pred predložením návrhu s opozíciou rokovať. "Aby novela mala dlhšiu trvácnosť," povedal. Takto sa podľa neho zabezpečí, že zmena nebude platiť len v rámci súčasného volebného obdobia.
Na margo dnešného hlasovania o zrušení trestnoprávnej imunity, ktorú Smer-SD nepodporil, Richter podotkol, že prístup jeho strany bol zadefinovaný od začiatku. "Vedeli, že potrebujú 90 hlasov, preto bolo úplne logické očakávať, že budú viesť nejaké rozhovory a hľadať spoločnú dohodu už pri tvorbe novely ústavy. Tieto veci sa z ich strany opomenuli a neviem či náhodne alebo cielene," uviedol.
Tvrdí, že vynechaním prvotných rokovaní bola porušená základná podmienka Smeru-SD. "Najskôr s niečím prišli, predložili to a potom sa pýtali, či to podporíme. Politika musí byť o hľadaní dohody, ak nemám ústavnú väčšinu. Forma procedúry mala byť iná," upozornil.
Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka (KDH) povedal, že koalícia dnes mala snahu obmedziť imunitu v plnom rozsahu, no potrebovala opozíciu. "Tá sa rozhodla, že to redukovať nechce," komentoval výsledok.
Procházka preto v blízkej dobe očakáva aspoň predloženie návrhu na zrušenie priestupkovej imunity, na ktorom už podľa jeho slov intenzívne pracuje vláda. "Keď bude návrh kvalifikovaný, nie je dôvod, prečo by nemal byť podporený," avizoval. Napriek tomu, že nevie, kedy ho poslanci dostanú na stôl, je presvedčený, že doba, keď si priestupkovú imunitu zrušia, raz nastane.
Podľa Igora Matoviča (SaS) opozícii nevyhovuje, aby bola trestnoprávna imunita zrušená. "Myslím, že každému súdnemu človeku na Slovensku je známe, prečo," tvrdí. Hlasovanie Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka (SNS), ktorí boli ako jediní z opozície za, označil Matovič za kalkul. "Pani Belousovová je matematička a spočítala si, že môže hlasovať v pohode 'za' a ten návrh aj tak neprejde. Nemyslím si, že jej hlasovanie 'za' je v súlade s jej presvedčením. Bol to politický kalkul, aby si získala sympatie," dodal.
NR SR dnes hlasovaním rozhodla, že trestnoprávna imunita poslancom a sudcom zostane. Na zmenu Ústavy SR, ktorá by menila súčasný stav, dnes totiž zahlasovalo len 75 z nich, proti bolo 59. Keďže išlo o návrh na zmenu najvyššieho zákona štátu, potrebných bolo aspoň 90 hlasov. Po novom mala byť imunita poslancov obmedzená len na ich výroky v pléne. Proti návrhu dlhodobo vystupoval Smer-SD a väčšia časť SNS. Dnes zmenu Ústavy SR podporili všetci prítomní poslanci SDKÚ-DS, KDH, Mosta-Híd aj SaS. Za hlasovali aj Belousovová a Pučík. Zvyšok SNS a väčšina Smeru-SD bola proti. Zdržal sa len Igor Federič.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok