Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2020Zuzana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 11:52 Politika
Smer-SD principiálne odmieta novelu zákona o sudcoch a prísediacich
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 11:52 Politika

Smer-SD principiálne odmieta novelu zákona o sudcoch a prísediacich
Strana Smer-SD principiálne odmieta novelu zákona o sudcoch a prísediacich. V rozhovore pre TASR to vyhlásil predseda tejto najsilnejšej politickej strany Robert Fico, pričom jej poslanci za ňu nezahlasujú. Návrh zmeny z dielne ministerstva spravodlivosti bude prerokovaný na októbrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR.
"Nemôžeme rešpektovať politikum, aké zavládlo zo strany vlády vo vzťahu k súdnictvu," zdôraznil s tým, že novela v podstate zlikviduje 120 justičných čakateľov vybratých v rokoch 2006 až 2010. Tí majú prednostné právo obsadiť voľné miesto sudcu. "Keby na to existoval nejaký argument, prosím, ale je to robené iba pod hlavičkou čo s Harabinom," upozornil Fico.
Podľa neho existuje na Slovensku nezmyselná fixná predstava, že bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin (v súčasnosti predseda Najvyššieho súdu SR, pozn. TASR) a po ňom Viera Petríková osobne vybrali týchto čakateľov, aby v budúcnosti vytvárali základ akejsi harabinovsko-petríkovskej justície. "A týchto ľudí treba ako deti do troch rokov v Betleheme vyvraždiť. Tak prijímajú tento zákon a idú ich komplet postaviť mimo hry," poznamenal. Ako dodal, na základe predloženého návrhu je evidentné, že títo čakatelia sa na pozície sudcov už nikdy nedostanú.
Voľné miesta sudcov sa budú po nadobudnutí účinnosti novely obsadzovať výlučne výberovým konaním. A to nielen na okresných súdoch, ktoré mohli zaujať justiční čakatelia bez výberového konania, ale aj na všetkých súdoch vyššieho stupňa, čím sa má odstrániť ich zvýhodňovanie. Justiční čakatelia považujú takýto spôsob zrušenia svojho stavu za protiústavný. Poukazujú na to, že návrh je retroaktívny a že v ňom chýbajú prechodné ustanovenia, ktoré by upravovali právne postavenie už existujúcich justičných čakateľov.
Smer-SD nesúhlasí ani s novelou jazykového zákona, ktorou sa tento týždeň bude zaoberať parlament. Fico predchádzajúcu zmenu zákona, ktorá nadobudla účinnosť v septembri minulého roka, označil za veľké diplomatické víťazstvo. "Všetci uznali, že zákon je v poriadku, tak prečo teda robia krok späť?" adresoval súčasnému kabinetu. Za škodu považuje, že to, čo predchádzajúca vláda ťažko medzinárodne vybojovala, ich nástupcovia obetujú iba preto, že v koalícii je aj strana Most-Híd.


Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok