Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
15.10.2012 14:26 Zaujímavosti
Smutné štatistiky, 25 druhom opíc hrozí vyhynutie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.10.2012 14:26 Zaujímavosti

Smutné štatistiky, 25 druhom opíc hrozí vyhynutieSmutné štatistiky, 25 druhom opíc hrozí vyhynutie - Zaujímavosti Primáty, ktoré sú najbližšími žijúci príbuznými človeka, prispievajú k ekosystému rozptyľovaním semien a udržiavaním pestrosti lesa. Dvadsiatim piatim druhom opíc, lemurov a goríl hrozí vyhy


Primáty, ktoré sú najbližšími žijúci príbuznými človeka, prispievajú k ekosystému rozptyľovaním semien a udržiavaním pestrosti lesa.

Dvadsiatim piatim druhom opíc, lemurov a goríl hrozí vyhynutie v dôsledku odlesňovania a obchodovania s nimi, varovali dnes experti z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN). A vyzvali na prijatie globálnej akcie na ochranu týchto ohrozených druhov primátov.

Šesť z vážne ohrozených druhov žije na ostrove Madagaskar pri juhovýchodnom pobreží Afriky, po päť vo vnútrozemí Afriky a v Južnej Amerike a deväť v Ázii. Vyplýva to zo správy IUCN, ktorú dnes zverejnili na konferencii o biodiverzite v indickom Hajdarábáde.

Primáty, ktoré sú najbližšími žijúci príbuznými človeka, prispievajú k ekosystému rozptyľovaním semien a udržiavaním pestrosti lesa.

Konzervačné snahy pomohli niekoľkým druhov primátov, ktoré už boli vyradené zo zoznamu ohrozených druhov, pripravovaného každé dva roky expertmi, informovala IUCN.

V správe upozornila, že madagaskarské lemury vážne ohrozuje ničenie ich životného prostredia a ilegálny lov, ktorý výrazne narástol po zmene vládnej moci v krajine v roku 2009. Napríklad z opíc druhu Lepilemur septentrionalis žije vo voľnej prírode na Madagaskare už iba 19 známych exemplárov.

Vyše polovicu z 633 druhov primátov vo svete ohrozujú ľudské aktivity ako je pálenie a prečisťovanie tropických pralesov, lovenie primátov na mäso a ilegálne obchodovanie s nimi.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok