Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.11.2020 21:29 Zaujímavosti
Snívajú sa vám zlé sny? Najnovšie výsledky vedeckej štúdie vás potešia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.11.2020 21:29 Zaujímavosti

Snívajú sa vám zlé sny? Najnovšie výsledky vedeckej štúdie vás potešiaŽENEVA - Zlé sny môžu byť aj na niečo dobré! Podľa najnovšej štúdie sa ukazuje, že ide o skvelé cvičenie pre mozog, ktoré vám v reálnom živote pomôžu lepšie zvládať strach.


Najnovšia švajčiarska štúdia ukazuje, že pokiaľ nie je prekročená určitá hranica hrôzy počas snívania, ľudia môžu mať so zlých snov dokonca úžitok. Sny sa snívajú všetkým ľuďom, no nie všetci si ich aj po prebudení pamatajú. Snívanie patrí pritom medzi dôležitú činnosť mozgu. Zistenia naznačujú, že zlé sny sú akýmsi cvičením do reálneho života, ktoré nám pomáha lepšie zvládať a reagovať na strach či úzkosť počas bežného dňa.

 

Švajčiarski vedci sa v štúdii zamerali na to, aby zistili čo sa deje v mozgu počas spánku, kedy sa ľuďom snívajú zlé sny. S pomocou elektroencefalogramu s vysokou hustotou sledovali 18 dobrovoľníkov, ktorí spali a boli pravidelne prebudení, aby odborníci zistili, či sa im snívali sny a aká bola ich snová činnosť.

 

 

Oblasť mozgu, kde vzniká strach či už v bdelom stave alebo počas spánku sú si veľmi podobné. Vedci sa zároveň snažili zistiť aj to, či zlé sny majú negatívny dopat na náš bežný život a každodenné aktivity.

 

Lampros Perogamvros vedúci výskumu na Ženevskej univerzite rozdal takmer stovke dobrovoľníkov diáre, kde si mali zapisovať svoje snyemócie počas spánku, ako aj ich skúsenosti so zlými snami. Následne sa všetci podrobili magnetickej rezonancii, kde videl ako ich mozog reaguje na negatívne či neutrálne sny. Sústredil sa pritom špeciálne na oblasť, kde sídlia emócie.

 

 

„Sny môžu byť akýmsi tréningom. Simulujú hrôzostrašné situácie počas spánku a pripravujú nás na to, aby sme s väčšou chladnokrvnosťou čelili skutočnému nebezpečenstvu, s ktorým sa stretávame v bdelom stave,“ vysvetlil Perogamvros.

 

Dodal, že zároveň nejde o extrémne silnéstrašidelné nočné mory, ktoré sú také intenzívne, že sa z nich ľudia strhnú zo spánku uprostred noci. „Ak hrôza prekročí v sne určitý prah, zisk v podobe regulácie emócii sa stráca,“ dodáva vedec.

 

 reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok