Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vladimír Chovan
Vladimír Chovan
06.08.2014 15:39 Domov
SNS: Štát by mal participovať na úhrade časti nákladov za poistenie úrody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2014 15:39 Domov

SNS: Štát by mal participovať na úhrade časti nákladov za poistenie úrodyBRATISLAVA - Štát by mal participovať na úhrade 50 percent nákladov na poistenie úrody.


"Pre celú SR to znamená náklady asi tri milióny eur," uviedol pre TASR člen odborného kabinetu SNS, exminister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.
     

"Na jednej strane sú farmári, ktorí už majú obilie a repku olejnú v sýpkach, a sú spokojní so slušnou úrodou, ktorá je mierne nadpriemerná. Vrásky na čelách však majú tam, kde tohtoročné nestále počasie neumožňuje už niekoľko týždňov vstúpiť na polia, môže sa tento rok stať, že niektoré podniky sa z tohto dôvodu dostanú do výrazných ekonomických problémov," zdôraznil.
     

Kvalita obilia postihnutého častými prehánkami sa podľa Chovana výrazne znižuje, nebude vhodné na potravinárske účely. "Starosti robí poľnohospodárom tiež pokles cien komodít, je preto možné, že aj napriek vyššej cene dosiahnu nižšie celkové tržby," poznamenal.
     

Rezort pôdohospodárstva podľa Chovana nemá pripravené žiadne mechanizmy na riadenie takýchto rizík, na vyhodnotenie a prípadnú pomoc postihnutým farmárom. "Opäť nebol schopný zabezpečiť pre rastlinnú výrobu zdroje na pomoc pri úhrade časti nákladov na poistenie úrody. SNS pritom považuje takúto pomoc štátu za zásadný systémový krok pre stabilizáciu odvetvia, pretože ide o pomoc notifikovanú Bruselom a dlhodobo plošne využívanú v okolitých štátoch. Za vzor by malo rezortu pôdohospodárstva v tejto oblasti slúžiť najmä susedné Rakúsko," vyhlásil Chovan.
     

Podľa SNS neobstojí argumentácia ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý povedal, že "pravidlá Bruselu sa stále ešte menia, a preto nevie dať zatiaľ ľudom nejaké záruky".  
     

Rezort má podľa Chovana v rukách dostatok nástrojov a zdrojov na to, aby vytvoril pre poľnohospodárov stabilné podnikateľské prostredie. "Pri rozpočte okolo jednej miliardy eur ročne je nevyhnutné rezervovať časť zdrojov pre farmárov, ktorí utrpeli škody na úrode v dôsledku živelných udalostí a participovať na úhrade 50 percent nákladov na poistenie úrody, čo je pre celú SR asi tri milióny eur," uzavrel člen odborného kabinetu SNS. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok