Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
So sanáciou toxickej skládky vo Vrakuni sa začne až v budúcom roku
So sanáciou toxickej skládky vo Vrakuni sa začne až v budúcom roku
16.06.2017 16:54 Domov
So sanáciou toxickej skládky vo Vrakuni, ktorá kontaminuje podzemnú vodu, sa začne až na budúci rok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2017 16:54 Domov

So sanáciou toxickej skládky vo Vrakuni, ktorá kontaminuje podzemnú vodu, sa začne až na budúci rokBRATISLAVA – Obce Rovinka, Dunajská Lužná, Most pri Bratislave a Miloslavov nie sú v súčasnosti ohrozené podzemnou vodou kontaminovanou nebezpečnými chemikáliami zo skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni.


Tieto obce síce ležia v smere možného šírenia takzvaného kontaminačného mraku, no zatiaľ zasiahnuté nie sú. Ohrozené nie sú ani podzemné vody Žitného ostrova. Pred novinármi to dnes zdôraznil minister životného prostredia László Sólymos, podľa ktorého sa kontaminácia týka len mestských častí Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice.

 

Sólymos zdôraznil, že ministerstvo životného prostredia (MŽP) je prvou inštitúciou, ktorá začala problém skládky vo Vrakuni reálne riešiť. „Za posledný rok sa urobilo viac krokov na elimináciu skládky ako za posledných 20 rokov,“ konštatoval Sólymos.

Problém sa začal opäť medializovať potom, čo MŽP adresovalo list bratislavským mestským častiam Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov, v ktorom ich vyzvalo, aby informovali verejnosť v súvislosti s kontamináciou podzemnej vody.

 

„Opätovne sme ich vyzvali, aby zabezpečili informovanie verejnosti o tom, aby obyvatelia nepoužívali vodu zo studní na polievanie koreňovej a listovej zeleniny, kúpanie, sprchovanie či napúšťanie bazénov,“ vyhlásil Sólymos. Pripomenul, že MŽP už zabezpečilo vypracovanie projektu sanácie, má vypracovaný plán prác a čaká na jeho schválenie okresným úradom. Koncom apríla bolo vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktoré potrvá do 6. júla. „Predpokladáme, že začneme so sanáciou na budúci rok,“ doplnil minister s tým, že náklady odhadujú na vyše 30 miliónov eur.

Ako povedala Vlasta Jánová, generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov, na sanáciu skládky bude použitá metóda enkapsulácie, ktorou sa obsah skládky zaizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky.

 

V skládke zaznamenali vyše 440 rôznych chemických látok, pričom toto množstvo podľa Jánovej momentálne vylučuje inú možnosť likvidácie skládky ako jej uzavretie a zaizolovanie. Rovnako sa vyjadril aj Sólymos. "Iná metóda, ktorú si môžeme finančne dovoliť, teraz neexistuje. Je to jediný realizovateľný spôsob, aby sme bezpečne uzavreli tú skládku," povedal. Enkapsulácia je pritom riešením na nasledujúcich asi sto rokov, čo však bude so skládkou ďalej, minister nevedel povedať.

Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vyjadrila presvedčenie, že kontaminovaná voda nepredstavuje riziko. "Koncentrácia škodlivín v podzemnej vode je v mikrogramoch, jednorazové či krátkodobé použitie nepredstavuje riziko. Netreba šíriť paniku," vyhlásila a dodala, že v podzemnej vode zaznamenali šesť kontaminantov ako benzény, pesticídy či herbicídy.

 

Ľudí napriek tomu vyzvala, aby v najviac zasiahnutých oblastiach používali vodovody, a nie studne. "Voda šesť metrov pod zemou bezprostredne nikoho neohrozuje, pokiaľ ju nevyčerpajú studňami," uzavrela. Testy na plodinách sa zatiaľ podľa nej nerobili, no ako povedala, "ťažko sa otestuje 443 chemikálií, keď pre niektoré ani neexistujú limity".


 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok