Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava), premiér SR Robert Fico, český premiér Bohuslav Sobotka(druhý vľavo)
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava), premiér SR Robert Fico, český premiér Bohuslav Sobotka(druhý vľavo)
23.06.2017 11:30 Zahraničie
Sobotka: Macronovi sme vysvetlili potrebu zbližovania životných úrovní členských štátov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.06.2017 11:30 Zahraničie

Sobotka: Macronovi sme vysvetlili potrebu zbližovania životných úrovní členských štátovBRUSEL - Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vystupovali jednotne počas prvého stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa uskutočnilo dnes dopoludnia v rámci summitu EÚ v Bruseli.


Český premiér po skončení rokovaní vo formáte Francúzsko + V4 pred novinármi povedal, že boli prerokované všetky témy, ktorými v súčasnosti EÚ žije - aj tie sporné medzi našimi krajinami, aj tie, kde máme na vec spoločný pohľad.

 

Francúzsko ťaží z prístupu na stredoeurópsky trh. Macron v štvrtok stredoeurópskym štátom vyčítal, že prijímajú peniaze z fondov EÚ, ale nedodržiavajú európske pravidlá. Poľský minister pre európskej záležitosti Konrad Szymanski konštatoval, že jeho vyjadrenia narúšajú budovanie vzájomnej dôvery.

 

"Aj Francúzsko získava benefity z toho, že rastie región strednej Európy, že štáty V4 významne prispievajú k rastu ekonomiky, že Francúzsko má benefity z toho, že na našom trhu je možné kúpiť si francúzsky tovar, že francúzske firmy sa uchádzajú o verejné zákazky a investujú vo V4," uviedol Sobotka.

 

Považuje pritom za neprijateľné, aby sa Francúzsko na jednotnom európskom trhu pokúšalo obmedzovať prístup pracovníkov zo strednej Európy na francúzsky trh práce. Povedal to v súvislosti o problematikou vyslaných pracovníkov, v čom sa názory Francúzska a V4 rozchádzajú.

 

Sobotka priznal, že na schôdzke premiérov V4 s Macronom bola reč aj o jeho kritickom vyjadrení. Stredoeurópskym štátom odkázal, že EÚ nie je supermarket a je neprijateľné, aby prijímali peniaze z európskych fondov, ale neplnili európske pravidlá a princípy.

 

"My sme sa dohodli, že spolu budeme intenzívnejšie hovoriť, to je výsledkom tejto schôdzky, nie konfrontácia," zhrnul stretnutie český premiér.

 

Tvrdšie sa vyjadril poľský minister pre európske záležitosti Konrad Szymanski. "Vyjadrovanie sa týmto spôsobom neslúži k budovaniu vzájomnej dôvery. Myslim si, že to zaznelo veľmi jasne a jednoznačne. Počítame s tým, že prezident Macron si uvedomí nevhodnosť niektorých formulácií, ktoré zazneli," povedal poľský minister.

 

Spresnil, že najspornejšou z pohľadu Stredoeurópanov bola otázka, ako prekonať veľké rozdiely v životnej úrovni medzi východom a západom Európy, medzi staršími a novšími členskými štátmi únie.

 

"Cieľom európskej politiky by malo byť to, aby sme využili všetky možnosti európskej spolupráce a spoločný trh na konvergenciu, čiže na zbližovanie životných úrovní," odkázal Sobotka.

 

Sobotka upozornil, že prácu expertov v tejto oblasti zhodnotí na jeseň ďalší summit vo formáte Francúzsko + V4.

 

"Priblížili sme si navzájom naše stanoviská, hoci je pravda, že dnešná schôdza neprekonala všetky rozdiely, napríklad ten ohľadom migračnej politiky EÚ," uviedol v závere český premiér.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok