Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zverejnené dokumenty vznikli podľa Miku účelovo.
Zverejnené dokumenty vznikli podľa Miku účelovo.
08.06.2017 14:08 Domov
Šokujúce odmeny vo verejnoprávnej televízii sú v súlade so zákonom! Zverejnené dokumenty boli podľa Miku vytvorené účelovo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.06.2017 14:08 Domov

Šokujúce odmeny vo verejnoprávnej televízii sú v súlade so zákonom! Zverejnené dokumenty boli podľa Miku vytvorené účelovoBRATISLAVA - V súlade s internými predpismi Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a platnými zákonmi SR je podľa Rady RTVS spôsob udeľovania odmien členom manažmentu RTVS.


Rada RTVS ako dozorný orgán RTVS, tvrdí, že „zo strany manažmentu RTVS bolo potvrdené, že výkonnostné odmeny vyplatené členom manažmentu nepresiahli limity finančných prostriedkov určených pre príslušne stredisko. Z toho dôvodu môžeme dospieť k záveru, že odmeny pre členov manažmentu boli udeľované v súlade s ustanovením mzdového poriadku RTVS ako aj v súlade s individuálnymi pracovnými zmluvami a zákonom o RTVS“. Výšku odmien členom manažmentu RTVS rada neposudzovala, keďže na to nemá kompetencie, ale je to právomoc šéfa rádiotelevízie. Vyplýva to zo stanoviska dozornej komisie Rady RTVS, ktoré sa stane základom pre stanovisko rady pre Výbor NR SR pre kultúru a médiá. Stanovisko na dnešnom rokovaní rady predniesol člen jej dozornej komisie, právnik David Soukeník.

Zverejnené dokumenty o odmenách vedenia RTVS „boli vytvorené účelovo“, povedal na dnešnom rokovaní rady generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. „Takýto typ dokumentov, takéto výkazníctvo, aké bolo zverejnené, v RTVS nemáme a nepripravujeme. To znamená, že údaje označené ako ročné mzdy, nie sú pravdivé“. Pripomenul, že mzdy riaditeľov sekcií a ostatných zamestnancov sa vyplácajú na základe mzdového poriadku a nad rámec mzdového poriadku „nie sú vyplácané vedúcim zamestnancom, ani ostatným zamestnancom žiadne iné odmeny mimo systému dohodnutého v odmeňovaní, ktorý je previazaný na dosiahnuté výsledky RTVS." Podľa Miku nebola žiadna mimoriadna odmena bez väzby na výsledky. RTVS v stanovisku z 25. mája označil informácie o odmenách zverejnené niektorými médiami za mediálne útoky, ktorých snahou je diskreditovať generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku v jeho opätovnej kandidatúre na generálneho riaditeľa.

Ako ďalej vyplýva z dnešného rokovania Rady RTVS k odmenám pre vedenie RTVS, rada si stojí za svojím rozhodnutím udeliť generálnemu riaditeľovi RTVS odmenu vo výške sto percent. Má totiž preukázané, že RTVS plní záväzné ukazovatele podľa rozpočtu a verejnoprávne médium má pod súčasným vedením priaznivé hospodárske výsledky. Ak by to tak nebolo, odmenu šéfovi rádiotelevízie neprizná.

Rada RTVS nie je oprávnená rozhodovať o spôsobe a výške odmeňovania zamestnancov RTVS. Môže dohliadať len na to, aby spôsob schvaľovania a vyplácania odmien členom manažmentu bol v súlade so zákonmi a internými predpismi RTVS, upozornila zároveň v stanovisku dozorná komisia rady. Odmeny a všeobecné mzdové podmienky zamestnancov riešia interné predpisy, konkrétne mzdový poriadok prijatý na základe dohody s odborovými organizáciami pôsobiacimi v RTVS. Rada o tomto dokumente nerokuje a ani ho neschvaľuje. Výkonnostné odmeny vedúcim zamestnancom RTVS schvaľuje generálny riaditeľ RTVS a vedúci zamestnanci zas rozhodujú o odmenách nižšie postavených pracovníkov. Vo všeobecnosti sa štvrťročné odmeny udeľujú v závislosti od výkonov a nesmú presiahnuť prostriedky vyčlenené na jednotlivé strediská RTVS.

Mediálny výbor parlamentu 30. mája sa po skončení vypočutia kandidátov na šéfa RTVS medzi iným uzniesol, že si od Rady RTVS vyžiada do 12. júna stanovisko k medializovanej téme údajných vysokých príjmov manažmentu a zamestnancov RTVS. Zaoberať sa tým chce ešte pred voľbou, a to na rokovaní výboru 13. júna.

Generálnemu riaditeľovi patrí mesačná mzda rovnajúca sa štvornásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok. Podľa údajov Štatistického úradu SR to v roku 2016 bolo 912 eur. Aktuálne je teda plat šéfa RTVS 3 648 eur. Pri skončení výkonu funkcie generálneho riaditeľa patrí generálnemu riaditeľovi odstupné v sume trojnásobku jeho priemernej mesačnej mzdy. Rada RTVS určuje zo zákona o RTVS odmenu generálnemu riaditeľovi, respektíve jeho zástupcom, ak vykonávajú funkciu generálneho riaditeľa. Dozorná komisia Rady RTVS upozorňuje, že podľa zákona o RTVS môže rada generálnemu riaditeľovi RTVS priznať odmeny, ktoré však za rok nesmú spolu presiahnuť výšku celoročného príjmu zo mzdy. Všetky príjmy vedenia RTVS podliehajú zdaneniu.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  Tasr, ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok