Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Špeciálny Európsky vlak dorazil do Bratislavy
Špeciálny Európsky vlak dorazil do Bratislavy
11.09.2021 12:54 Domov
Špeciálny európsky vlak dorazil do Bratislavy pri príležitosti Európskeho roka železníc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.09.2021 12:54 Domov

Špeciálny európsky vlak dorazil do Bratislavy pri príležitosti Európskeho roka železnícRok 2021 bol Európskou komisiou vyhláseným Európskym rokom železníc s cieľom podporiť a spropagovať nielen osobnú, ale aj nákladnú železničnú dopravu v Európe.


Pri tejto príležitosti 2. septembra vyrazil zo železničnej stanice Lisabon špeciálny vlak “Connecting Europe Express”. Po ôsmich dňoch dorazil v piatok do Bratislavy na Hlavnú stanicu a pokračoval do Múzea dopravy SR.  Vlak z Viedne do Bratislavy dopravil špeciálny rušeň Vectron 383 110. Ide o najmodernejší rušeň z flotily ZSSK. Európsky rok železníc sa rozhodla podporiť aj Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, ktorá venovala dizajn rušňa HDV radu 365 práve tomuto roku.

 

 

Vlakom po Európe cestujú aj zástupcovia Európskej komisie, medzi inými aj Iveta Radičová, ktorá je koordinátorkou pre koridor TEN-T Stredomorie. V Múzeu dopravy ich privítali predstavitelia štátnej správy, Zastúpenia Európskej komisie a samosprávy: Ján Farkaš, generálny riaditeľ sekcie dopravy a dráh MDV SR, Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR, Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a zástupcovia železničných spoločností – Roman Koreň (predseda predstavenstva ZSSK), Roman Gono (predseda predstavenstva ZSSK CARGO) a Miloslav Havrila (generálny riaditeľ ŽSR). 

 

 

Európsky rok železníc otvára priestor na diskusiu o výhodách a prínosoch železničnej dopravy,  o jej budúcnosti a o tom, ako európske vlaky pomôžu Európe v dosahovaní jej ambiciózneho cieľa – klimatickej neutrality do roku 2050. "Skoro všetko, čo je na našej železnici moderné, je spojené s EÚ fondmi. Z tratí  sme zmodernizovali úsek z Bratislavy po Žilinu v sume zhruba 2 miliárd eur. Ďalšie stovky miliónov eur šli do vozidiel. Zhodou okolností práve včera sme podpísali zmluvu o nákupe 9 elektrických jednotiek pre východné Slovensko. Železnice v Európe prepravujú 7 % všetkých cestujúcich a 11 % všetkého tovaru, pričom vyprodukujú menej ako 0,5 % emisií skleníkových plynov spôsobených dopravou. Za mnohé, čo je na našich a v našich koľajach dobré, vďačíme Európe“, uviedol predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň. 


 

Udržateľnosť koľajovej dopravy vyzdvihol aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. "Preto je väčšina strategických dopravných projektov v kraji orientovaná na rozvoj koľajovej dopravy – železničnej aj električkovej. Pre župu je prioritou skapacitňovanie najvyťaženejších železničných tratí, ako aj budovanie prestupných terminálov integrovanej dopravy," priblížil. 

 

 reklama


Zdroj: zssk,zsskcargo,/ Netky N.P

Foto:  ZSSK/NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok