Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Šéf Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba
Šéf Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba
06.06.2017 14:41 Domov
Sporné dotácie, ktoré odobril Kotleba, môžu mať dohru na prokuratúre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.06.2017 14:41 Domov

Sporné dotácie, ktoré odobril Kotleba, môžu mať dohru na prokuratúreBANSKÁ BYSTRICA – Transparentné, zodpovedné a poctivé hospodárenie v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) je jedným z bodov programu, s ktorým ide do volieb o post predsedu BBSK kandidát Ján Lunter. Spolu so svojím tímom ho predstavil dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici.


"BBSK dlhodobo zaostáva v oblasti transparentnosti. Chceme sa zamerať na prerozdeľovanie dotácií, kde je neprijateľné, aby župan zasahoval do kompetencií krajských poslancov a samozvane menil listiny k zápisniciam o prerozdelení dotácií," priblížil banskobystrický mestský poslanec Matej Bučko. Za dôležité považuje účasť verejnosti na tomto rozhodovaní, čo vylúči akékoľvek politické zasahovanie do prerozdeľovania.

 

Podľa neho na Úrade BBSK v súčasnosti vládne klientelizmus a správa sa ako rodinný podnik. "Sme za včas oznámené a otvorené výberové konania a zverejňovanie zápisníc z týchto konaní. Chceme presadiť etický kódex volených zástupcov samosprávy a zamestnancov úradu," dodal Bučko. Pripomenul, že na webovej stránke úradu sa musia zverejňovať všetky relevantné dokumenty.

 

Téma prerozdeľovania dotácií rezonuje v BBSK už niekoľko týždňov. Podľa Lunterovho tímu ich mal blokovať šéf kraja Marian Kotleba, údajne preto, že jeho sympatizanti nedostali dotácie v takej výške, ako si predstavoval. Išlo o sumu 170.000 eur, ktoré sa mali rozdeliť medzi viac ako 100 žiadateľov v okresoch Zvolen, Krupina a Detva. Čakali na ne folklórne súbory, malé obce či mládežnícke športové kluby. Krajskí poslanci z uvedených okresov ich prerozdelili už v marci.

 

Úrad BBSK to však poprel. "To, že v dotáciách vznikol chaos, pretože poslanci za okres sa nedokázali medzi sebou dohodnúť, nie je chyba predsedu BBSK, ale rozhašterených poslancov. Predseda môže totiž podpísať len také rozdelenie dotácií, ktoré je schválené podpismi všetkých poslancov z daného okresu, vrátane predsedu poslaneckej komisie. A také rozdelenie dotácií aj podpísal. Následné škriepky medzi poslancami ohľadne výšky dotácií sú ich osobnou záležitosťou a nebudeme ich komentovať," reagoval pred týždňom riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík s tým, že predseda BBSK podpísal dotácie 29. mája, teda deň pred konaním prvej tlačovej besedy Luntera a jeho tímu zameranej na uvedené dotácie.

 

"Asi zafungovala nejaká hanba a vedenie župy sa zľaklo reakcie verejnosti. Žiadosť o dotáciu pre strelecký klub zmizla zo sveta úplne a dosť babráckym spôsobom - pozmenením listiny o prerozdelení podporených projektov, kde bola táto žiadosť vymazaná," konštatoval dnes Stanislav Horník, nezávislý poslanec Zastupiteľstva BBSK a člen Lunterovho tímu. Už predčasom upozornil, že o dotáciu žiada i strelecký klub, pritom strelnicu vlastní poslanecký kolega a pravá ruka Kotlebu v krajskom parlamente Miroslav Suja.

 

Horník tiež zdôraznil, že výška dotácií pre jednotlivé subjekty, ktorú napokon Kotleba svojím podpisom odobril, nezodpovedá ich pôvodnému prerozdeleniu z marca tohto roka. V tejto súvislosti sa chystá obrátiť na prokuratúru.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok