Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. okt. 2020Sergej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke čistička odpadových vôd (ČOV) v Bytči počas slávnostného ukončenia projektu Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Bytča 7. septembra 2016.
Na snímke čistička odpadových vôd (ČOV) v Bytči počas slávnostného ukončenia projektu Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Bytča 7. septembra 2016.
08.09.2020 19:14 Environetky
Spôsobuje zvýšená dezinfekcia rúk problémy v ČOV?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2020 19:14 Environetky

Spôsobuje zvýšená dezinfekcia rúk problémy v ČOV?V súvislosti so šírením nového koronavírusu sa v spoločnosti viacej dbá o hygienu rúk. Medzi ľuďmi sa šírili informácie, že to môže spôsobovať pracovníkom čističiek odpadových vôd (ČOV) starosti. Je to tak?


Nariadenie epidemiológov znelo, aby sa vo zvýšenej miere dbalo o umývanie rúk. Ale aj o ich dezinfekciu, napríklad pred vstupom do predajní. Do kanalizácií sa tak dostáva aj zvýšené množstvo dezinfekčných látok a mydiel. Ako to pociťujú v praxi kanalizácie a ČOV?

 

Východné Slovensko

Podľa agentúry PENELOPA túto skutočnosť Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) nepocítila. „Spoločnosť VVS, a.s. nezaznamenala žiadny vplyv na čistiaci proces vo svojich ČOV v súvislosti s témou, na ktorú sa pýtate,“ uviedla v stanovisku spoločnosť, ktorá pôsobí ako PR a mediálny zástupca Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

 

 

Sever Slovenska

Celoplošne zvýšenú dezinfekciu rúk negatívne nepociťujú ani v Severoslovenských vodárňach a kanalizáciách, a.s. Paradoxne im táto situácia skôr pomáha. „Alkoholy z dezinfekcie obsiahnuté v odpadových vodách sa správajú ako externý substrát, čo nám de facto napomáha odbúravať dusíkaté znečistenie v procese čistenia odpadových vôd na ČOV,“ vysvetlila Dagmar Rošková s tým, že v súčasnosti nebudú požadovať ani štátnu či európsku pomoc pri modernizácii vzhľadom k zvýšenej dezinfekcii rúk.

 

Malé množstvá

Od prepuknutia pandémie koronavírusu na Slovensku sa v odpadových vodách zvýšili niektoré látky, ale len v malých množstvách. „V odpadových vodách sa po nariedení nachádza v kanalizácii tak zanedbateľné množstvo takýchto látok, že nie je potrebné sa touto problematikou osobitne zaoberať,“ doplnila manažérka útvaru OP.

 

 

Ukazovateľ CHSK

K určitému nárastu hodnôt môže dôjsť, no tie sa v odpadových vodách neustále menia. „Môže sa prejaviť veľmi malé zvýšenie znečistenia v ukazovateli CHSK, ktoré však vzhľadom k dennému kolísaniu znečistenia v odpadových vodách nie je ani možné relevantne vyhodnotiť,“ zdôraznila Dagmar Rošková.

 

Juhozápadné Slovensko

Podobne žiadne problémy nehlásia ani na juhu západného Slovenska – v Komárne. „V porovnaní s obdobím pred 3.2020 sme nepozorovali žiadnu významnú zmenu zloženia odpadových vôd na prítoku ČOV Komárno, ktoré by vyžadovali ďalšie opatrenia,“ povedala Viola Heiszki z firmy KOMVaK.

 

 

Vyššia hodnota pH

Vodárne a kanalizácie mesta Komárna, a.s. si všimli len malú možnú súvislosť s nariadenou dezinfekciou rúk. Ide však len o mierne zvýšenie kyslosti vody. „Zaznamenali sme mierne zvýšenie priemernej hodnoty pH (7,6 v r. 2019 a 7,8 v období 4-8.2020), čo môže byť spôsobené zvýšeným používaním mydiel na umývanie rúk, avšak žiaden iný ukazovateľ to nepotvrdzuje a neovplyvní to proces čistenia,“ uzavrela Heiszki.

 

V roku 2018 sme na Slovensku mali dokopy 706 čističiek odpadových vôd, kým napr. v roku 1990 to bolo len 179. Enviroportál dodáva, že ich celková kapacita predstavovala v roku 2018 výkon 2 422,2 tis. m3.deň-1. 

 

 

Dezinfekčné gély, ktoré ČOV skôr pomáhajú, si môžete kúpiť aj na shop.netky.skreklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Erika Ďurčová/Pavol Ďurčo/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok