Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
30.10.2012 12:54 Zaujímavosti
Správnym vykurovaním môže ušetriť každá domácnosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.10.2012 12:54 Zaujímavosti

Správnym vykurovaním môže ušetriť každá domácnosťSprávnym vykurovaním môže ušetriť každá domácnosť - Radíme Na Slovensku sa v týchto dňoch prudko ochladilo a meteorológovia očakávajú prvé zimné teploty. Vykurovacia sezóna sa už začala a potrvá až do jarných mesiacov.


Na Slovensku sa v týchto dňoch prudko ochladilo a meteorológovia očakávajú prvé zimné teploty. Vykurovacia sezóna sa už začala a potrvá až do jarných mesiacov. Do popredia sa dostáva otázka, ako predísť nadbytočnému vykurovaniu a vykurovať efektívne, a tým ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu. 
      Pri snahe o efektívne vykurovanie však niektoré domácnosti robia aj chyby, ktorých by sa mali vyvarovať. Jednou z najčastejších je, že počas svojej neprítomnosti úplne vypínajú radiátory. Krátkodobo tak niektorí môžu nadobudnúť pocit, že šetria, z dlhodobého hľadiska je však takéto počínanie škodlivé. Podľa odborníkov podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien. Efektívne teda nie je vypínanie teploty, ale aktívne znižovanie teploty počas neprítomnosti. 
      Riaditeľ Ladislav Vanko, sekčný riaditeľ Bratislavskej teplárenskej, a. s., radí: „Pri možnosti ovládania radiátorov je potrebné riešiť vykurovanie alebo útlm podľa obsadenosti bytu, to znamená, ak ste v byte, zabezpečiť otvorenie termostatického ventilu na požadovanú teplotu, ak ste v práci (t.j. byt je prázdny), prestaviť hlavicu do polohy útlmu, ktorá zabezpečí zníženie teploty v miestnosti na približne 16–17 stupňov Celzia. Po návrate z práce otvorením hlavice na kúrenie sa vnútorná teplota rýchlo ustáli na požadovanú hodnotu. Je to určitý zásah do komfortu bytu, že dvakrát za deň musíte prestaviť termostatické hlavice, ale dosiahnuté úspory sú pre majiteľa bytu určite zaujímavé."
      Predpokladom vyčíslenia úspor je predpoklad osadenia pomerových meračov na vykurovacích telesách. 
      Medzi ďalšie možnosti, ako vykurovať efektívne a ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu, patrí aj správne vetranie a nezakrývanie radiátorov. "Spotreba tepla na vykurovanie stúpa aj dlhodobým vetraním bytu, pri ktorom dochádza k nadmernému vychladzovaniu miestností a stien. Vetrať je vhodné krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie. Neefektívne je aj zakrývanie radiátorov dlhými závesmi. Značné množstvo tepla sa v takom prípade odovzdáva z priestoru medzi záclonami a oknami priamo do vonkajšieho priestoru. Najvhodnejšia je dĺžka záclon len po parapetnú dosku, resp. asi 5 cm nad radiátor, tak, aby chladný vzduch od okien a netesností klesal priamo k radiátoru a po ohriatí prúdil do miestnosti popred záclony,“ uviedol Vanko. 

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok