Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2021Konštantín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
16.03.2021 15:09 Domov
Spúšťa sa projekt pre žiakov, ktorí potrebujú pomôcť doučovaním
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.03.2021 15:09 Domov

Spúšťa sa projekt pre žiakov, ktorí potrebujú pomôcť doučovanímSLOVENSKO - Ministerstvo školstva rozbehlo projekt pomoci žiakom, ktorí majú problémy s učením.


Nový projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sa nazýva „Spolu múdrejší“. Rezort naň vyčlenil sumu pol milióna EUR. Projekt Spolu múdrejší sa realizuje so zámerom pomôcť žiakom, ktorí zaostávajú alebo si potrebujú preopakovať učivo.

 

 

„Predovšetkým je určený pre tie školy, kde majú žiaci problémy s učením, potrebujú učivo dobehnúť alebo pochádzajú zo znevýhodneného prostredia,“ doplnil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ministerstvo zdôraznilo, že otvorenie škôl bol správnym krokom

 

 

Ako to bude fungovať
V praxi to bude vyzerať tak, že škola vyberie učiteľa alebo učiteľov, ktorí budú mať doučovanie žiakov na starosti. „Doučovanie bude prebiehať v poobedňajších hodinách, po vyučovaní, a to v objeme minimálne 6 hodín do týždňa. Škola si určí predmety, ktoré bude žiakov doučovať, a to v skupinách po 3 až 5 žiakov,“ vysvetlil minister školstva.

 Mohlo by to prebiehať od prvého apríla do konca júna tohto roka. Pokiaľ sa škola rozhodne do tohto projektu zapojiť, od ministerstva dostane mesačne príplatok 200 EUR na jedného vyučujúceho, ktorý odučí minimálne 12 žiakohodín týždenne. „Čo sa týka technických vecí, pokiaľ pôjde o učiteľa z danej školy, dostane túto sumu ako odmenu, ak to nebude učiteľ z danej školy, tieto financie dostane prostredníctvom dohody o vykonaní práce,“ doplnil Gröhling.

Škola určí koordinátora doučovania, na ktorého dostane jednorazový príspevok 150 EUR. Príspevok je určený výhradne na odmenu vyučujúcich, ktorí doučujú žiakov. Školy žiadosť o projekt pošlú ektronicky. Všetky informácie o ňom nájdu na stránke ministerstva 

 

Podobná iniciatíva
V spolupráci so študentmi pedagogických fakúlt prebieha doučovanie žiakov základných škôl. Do doučovania žiakov primárneho vzdelávania prezenčnou aj dištančnou formou sa už zapojilo približne 70 študentov vysokých škôl zo 7 fakúlt a ďalších 8 prejavilo záujem o vstup do tohto programu.

 

 

Od októbra, kedy bola táto iniciatíva spustená, sa takýmto spôsobom doučuje viac než 200 študentov na 45 základných školách a vyše 140 ďalších prejavilo záujem. Projekt ministerstvo školstva priebežne vyhodnocuje a v súčasnosti sú predpokladané výdavky s tým spojené, vyčíslené na 350-tisíc EUR.

„Za rovnakým účelom, pomôcť žiakom v upevnení učiva, sme vytvorili úspešný projekt Letné školy, na ktorý bola vyčlenená suma 400-tisíc eur. Tento rok v ňom plánujeme pokračovať a vyčleníme naň minimálne rovnakú sumu. Už teraz vyzývame učiteľov, že sa v prípade záujmu môžu začať pripravovať projekty,“ uzavrel šéf rezortu školstva.

Prečítajte si tiež: Na školstvo pôjde z Plánu obnovy 800 miliónov eur, Gröhling hovorí o celkovej modernizáciireklama


Zdroj: SITA / Netky Kristýna Peštová

Foto:  Pixabay/ SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok