Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.01.2020 07:14 Kultúra
Srdce má vlastnú hlavu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2020 07:14 Kultúra

Srdce má vlastnú hlavu„Každé srdce má dve časti – tú, čo pumpuje, a tú, čo ľúbi." Je neuveriteľné, čo všetko sa dá povedať o srdci, a to nielen z hľadiska medicíny, ale aj z toho ľudského.


Že sa mu nedá rozkázať, a namiesto toho, aby mu vládol človek, ono prevláda nad ním. Že má vlastnú hlavu, ktorá má celkom iné pravidlá, často sú v protiklade s vopred nalinkovaným plánom. Že vzoprieť sa mu znamená podliehať ľútosti a potom sa odsúdiť na neustále vypytovanie sa, čo by mohlo byť, keby... Že sa vie rýchlo rozbúšiť pre niekoho iného, pričom pôvodcu zrýchleného tepu ani nemusí poznať.

 

Charles Martin napísal o srdci celú knihu. Keď svrčky plačú je dielo naozaj pozoruhodné, do ktorého autor vložil ten svoj životodarný orgán a vylial dušu do každého i toho jednoslabičného slova.

 

 

Predurčený na...
Reese bol spočiatku obyčajný chlapec, ktorý pravidelne navštevoval školu, plnil si povinnosti a žil pod dohľadom rodičov. Jedno stretnutie s Emmou, krehkou dievčinou, ale všetko obrátilo na prach. Zrodilo sa hlboké priateľstvo, do ktorého smel byť zapojený aj Emmin brat a detstvo vďaka tomu chutilo tak sladko ako ružová vata napichnutá na dlhej paličke.

 

Potom sa dostavila zlá správa a Reese sa dopočul, že Emma je vážne chorá. Jej mama mu s prihliadnutím na vek a okolnosti stručne vysvetlila, že má dieru v srdci, a preto je potrebné na ňu dohliadať.


Od toho obdobia bolo jasné, že Reese je predurčený na to, aby miloval a chránil Emmu a aby sa z neho stal kardiochirurg.

 

Irónia života
Reese dospieval, čítal odborné publikácie, prospieval v štúdiu, vyskúšal to i ono, dosiahol nevýdaný úspech v oblasti medicíny a oženil sa s Emmou.


Vravelo sa o ňom, že je lekár so zázračnými rukami a on taký aj bol.

 


Ktovie, koľko životov by ešte zachránil, koľko sŕdc by sa v jeho dlani zacelilo a koľkým rodinám by vrátil vieru v domov, keby sa nevzdal poslania. Reese sa dobrovoľne odvrátil od toho, čím bol a vydal sa na útek pred sebou samým. To bolesť srdca, ona ho k tomu dohnala, to ona ho odsúdila na šialenca bez cieľa. Nemohol pokračovať v záchrane iných existencií, keď stratil tú, na ktorej mu najväčšmi záležalo. Emmino srdce viac nebilo, jej hruď sa nedvíhala a neklesala, viečka sa jej netrepotali v spánku. A tak sa vzdal.

 

Nedá sa to poprieť
Čím viac sa ale pokúšal zatajiť identitu, tým viac ho prezrádzal čin za činom. Maskoval si nielen zovňajšok, ani vnútro neostalo odhalené. A on len bežal a bežal, úporne zapieral, hoci to bolo márne. Dielňa, ktorá mala slúžiť na majstrovanie, na prvý pohľad vyvolávala dojem operačnej sály, akonáhle sa ocitol v blízkosti raneného, ochotne vytasil vedomosti a okolie len šokovane civelo na šikovnosť prstov. Odkiaľ to má, pýtali sa ho. On iba krútil hlavou, vraj to raz či dvakrát už robil.


Možno by sa skrýval donekonečna, keby mu do života nevbehlo opäť jedno dievčatko, ktorého zdravie viselo na vlásku.
Dá Reese prednosť tajomstvu pred zmyslom toho, čomu kedysi tak veril?


Keby ste si v priebehu života mali prečítať iba jeden jediný román a po zvyšok času literatúru zďaleka obchádzať, nech je to tento. Ak sa sústredí srdcom, dá sa počuť niečo nezvyčajné. Psssst, to svrčky plačú.reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Albatrosmedia.sk, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok