Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Chlapček, ktorý veril v Boha, to naozaj dotiahol ďaleko. Odovzdal ľudstvu silný odkaz.
Chlapček, ktorý veril v Boha, to naozaj dotiahol ďaleko. Odovzdal ľudstvu silný odkaz.
07.10.2021 06:22 Kultúra
Srdcervúca prosba trpiaceho chlapčeka, ktorú adresoval Bohu
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2021 06:22 Kultúra

Srdcervúca prosba trpiaceho chlapčeka, ktorú adresoval BohuJeden chlapček, ktorý, samozrejme, neskôr dorástol do dospelosti a získal si nesmrteľnú slávu, zakúsil ukrutnosť. Matka mu chradla, požierala ju rakovina a jemu bolo celkom zrejmé, že ak Boh nezasiahne, odnesie ju smrť.


Ktože bol spomínaný chlapček? Literárny i neliterárny svet ho pozná, volal sa C. S. Luis a okrem talentu, ktorého sa mu zosypalo bez preháňania na tony, sa mohol pochváliť aj pevnou vierou v Boha. Občas bojoval, kládol si všakovaké otázky, ale odpovede nenachádzal. No i tak sa neprestal usilovať a svoju tragickú a súčasne nádhernú skúsenosť opísal v toľkými čitateľmi milovanej Narnii.

 

 

Prosím
Stalo sa to v prvej časti Kroník Narnie, ktorá sa zachovala pod názvom Čarodejníkov synovec.
Chlapček Digory sa rovnako trápi s neľahkým osudom. Aj jemu, tak ako autorovi, pomaly zomiera matka. Nádej nie je žiadna, iba ak by zasiahol veľký lev Aslan. Je to odvážne a skoro až trúfalé, ale keď ho stretne a ocitne sa v blízkosti niekoho, kto môže zvrátiť nezvrátiteľné, naberie silu a spýta sa.

„Nemohli by ste mi, prosím vás, dať nejaké čarovné ovocie, ktoré by uzdravilo moju mamu?" Prosba je to pokorná, trhá srdce a láme aj najzarytejšieho odporcu emocionálnych prejavov. Iba Aslan, ten veľký a mocný, akosi mlčí. Nič nevraví, ani nenaznačí, že vôbec zúfalstvo počul.

 

 

Ešte raz
Digory by zabudol na ponížené bedákanie, ale čas sa krátil. Preto to skúsil ešte raz a leva žiada nie hlasom, do ktorého sa snažil vložiť vyrovnanosť, ale so slzami v očiach. „Ale, prosím,“ vyhŕklo z neho, či chcel alebo nechcel, „nedáte… Nemohli by ste mi, prosím, dať niečo, čo by vyliečilo moju mamu?" A potom sa udial zázrak.

 

Prečítajte si: Do manželstva sa traja nezmestia

 

Chlapček predtým nehľadel na leva, ale odrazu, keď opäť načúval iba tichu bez reakcie, pozdvihol zrak. A uvidel Aslana, ako bez ostychu plače. Jeho tvár bola naklonená k chlapcovi a slzil tak oddane a láskyplne, až to bralo slová z úst a dych z pľúc.

 

Aj Boh
C. S. Lewis v autobiografickom prvku ukázal, aký je Boh. Zdá sa, že neprichádza odpoveď. Nijaká, ani kladná, ani záporná. Modlíme sa a veríme v uzdravenie, chceme zacelenie, vyrovnanie nezrovnalostí a navrátenie stratených. Kde je Boh, ten veľký a mocný, ktorý stvoril všetky hviezdy na nebi?

 

 

Možno nedáva to, čo by sme si predstavovali a o čom tajne hútame v srdci a možno sú jeho rozhodnutia zahalené nepochopením. Ale náš žiaľ ho nenecháva ľahostajným. Jeho tvár je blízko, takmer by sme mohli zavadiť o jeho nádychy. A jeho oči sú plné súcitu a sĺz. Roní ich vtedy, keď aj my. Padajú a padajú z lásky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Unsplash/ WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok