Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.03.2018 17:02 Relax
Starostlivosť o sluch detí v prvých mesiacoch a rokoch rozhoduje o ich živote
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.03.2018 17:02 Relax

Starostlivosť o sluch detí v prvých mesiacoch a rokoch rozhoduje o ich životeBRATISLAVA - Kvalitná starostlivosť o sluch detí počas prvých mesiacov a rokov po narodení rozhoduje o celom ich ďalšom živote. Na jej dôležitosť upozorňuje sobotná iniciatíva občianskeho združenia (OZ) Nepočujúce dieťa, počas ktorej v bratislavskom centre Eurovea poskytne bezplatné vyšetrenie sluchu. Súčasne si tak pripomenie Medzinárodný deň sluchu pripadajúci na 3. marca.


Ľubica Majtánová z OZ pripomenula, že každý rok sa narodí vyše 200 detí s poruchou sluchu a až 90 % z nich sa narodí do počujúcich rodín, kde s poruchou sluchu nemajú žiadne skúsenosti. "Najväčšiu šancu prekonať následky postihnutia majú deti, ktoré získajú načúvacie prístroje a špeciálno-pedagogickú starostlivosť už od 6 mesiacov veku," zdôraznila a opísala vlastnú skúsenosť.

 

"Keď sme sa dozvedeli, že náš syn Maťko nepočuje, bol to šok," povedala s tým, že mali šťastie na odborníkov a možnosť zakúpiť synovi nákladné kompenzačné pomôcky. "Poháňala nás silná motivácia pomôcť mu rýchlo aj napriek chýbajúcemu systému podpory," dodala.

 

Odborný prístup a starostlivosť už od prvých mesiacov sú podľa Majtánovej pre budúcnosť detí s poruchou sluchu rozhodujúce. Mozog dieťaťa potrebuje prístup k zvukovým informáciám a hlavne k reči už od narodenia. Čím skôr sa podarí vytvoriť komunikačný kanál u dieťaťa s poruchou sluchu, tým väčšie sú jeho šance na úspech.

 

"Väčšina z týchto detí má v dnešnom svete šancu vrátiť sa opäť do sveta zvukov – môžu rozumieť, rozprávať a žiť počujúci život. Mnohé navštevujú bežné školy a pri niektorých ani nespozorujete, že trpia poruchou sluchu, až kým si nevšimnete nenápadné prístroje skryté za ušami," vysvetlila Majtánová a dodala, že neskôr majú vďaka porozumeniu reči možnosť študovať na vysokých školách a pracovať s minimálnymi obmedzeniami. Na podujatí v čase od 15. – 18. h môže verejnosť získať aj ďalšie informácie z oblasti starostlivosti o sluch, ako aj ranej starostlivosti o deti s poruchou sluchu.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok