Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Fico a Pellegrini
Fico a Pellegrini
22.05.2018 18:14 Domov
Starostovia a primátori budú odmeňovaní po novom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.05.2018 18:14 Domov

Starostovia a primátori budú odmeňovaní po novomBRATISLAVA - Starostov a primátorov čaká nový spôsob odmeňovania. Koaliční poslanci ešte tento piatok predložia novelizáciu zákona, ktorá to zabezpečí. Starostovia a primátori by mali byť podľa návrhu rozdelení do deviatich platových tried. Koalícia chce riešiť aj odstupné pre starostov a primátorov. Po rokovaní Koaličnej rady to oznámil predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý hovoril o ústretových krokoch voči obciam a mestám pred stredajším snemom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).


"Vznikla dohoda, že poslanci Národnej rady vládnej koalície predložia ešte tento týždeň v piatok novelizáciu zákona, ktorá zabezpečí nové odmeňovanie primátorov a starostov," povedal Fico. Po dohode so ZMOS-om je podľa jeho slov pripravený návrh, na základe ktorého budú starostovia a primátori rozdelení do deviatich platových tried. "Každá platová trieda je určená koeficientom vo vzťahu k priemernému zárobku v národnom hospodárstve," ozrejmil Fico.

 

V prípade miest nad 100 000 obyvateľov, teda v tých najväčších mestách, by tento koeficient bol podľa Fica "okolo 3,9-krát priemerná mzda v národnom hospodárstve". Koalícia by chcela riešiť aj odstupné pre starostov a primátorov. Odstupné by mohli dostať len tí, ktorí boli vo funkcii minimálne polroka.

 

Koalícia avizuje aj zmeny, ktoré majú odstrániť byrokratické prekážky týkajúce sa zákona o verejnom obstarávaní. "Chceme tiež viac chrániť obce pred šikanovaním v súvislosti so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám," doplnil Fico.

 

Koalícia sa bude zaoberať aj otázkou nevysporiadaných pozemkov pod nehnuteľnosťami. Podľa Fica to limituje mestá a obce pri čerpaní eurofondov.

 

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) priblížil zmeny, ktoré prídu v zákone o verejnom obstarávaní. "Dôjde k odbúraniu papierovačiek v procese verejného obstarávania, výrazne sa skrátia lehoty a hlavne zvýraznia finančné limity," vymenoval Pellegrini.

 

Má sa tiež zaviesť nová kategória - kategória zákaziek malého rozsahu. "Je to zákazka do 5000 eur, na ktorú sa vôbec nebude vzťahovať zákon o verejnom obstarávaní," vysvetlil premiér. K zásadným zmenám dôjde podľa neho v limitoch.

 

"Novelou sa umožní nakupovať v najjednoduchšom režime verejného obstarávania. V prípade bežne dostupných tovarov a služieb to bude až do 50 000 eur, pri nie celkom bežne dostupných to bude do 70 000 eur," doplnil premiér.

 

Pri nákupoch potravín sa podľa neho vyhovie školám a domovom sociálnych služieb a limit bude do 221 000 eur za rok. "A v prípade stavebných prác to bude 180 000 eur. Je to obrovský skok v limitoch," doplnil premiér.

 

Predseda vlády zároveň deklaroval, že jeho vláda neprijme žiadne legislatívne opatrenia, ktoré by mali zmeniť spôsob financovanie samosprávy. "Nesiahne na dosiahnutý konsenzus delenia dane z príjmov fyzických osôb 70:30," vyhlásil Pellegrini.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok