Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.08.2018 17:27 Domov
Štátna ochrana prírody odmieta tvrdenia MPRVSR o nezodpovednom konaní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.08.2018 17:27 Domov

Štátna ochrana prírody odmieta tvrdenia MPRVSR o nezodpovednom konaníTATRANSKÁ JAVORINA – Štátna ochrana prírody SR odmieta tvrdenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ako aj Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) o nezodpovednom konaní. Ako uvádza vo svojom stanovisku, spájanie bezzásahovosti s povodňou je nepodložené a nezmyselné.


Žiadosti o odstránenie stromov z vodných tokov v štvrtom a piatom stupni ochrany prírody podľa nich posúdili odborní zamestnanci Štátnej ochrany prírody SR, Správy TANAP a pokiaľ boli oprávnené, odporučenie bolo udelené.

 

„V mesiaci jún a júl obdržala Správa TANAP-u iba jedinú žiadosť. Konkrétne od Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Správa povodia Dunajca a Popradu, 14. júna tohto roku. Vybavená bola kladne a následne aj zrealizovaná v teréne. Išlo o odstránenie 5 kusov stromov na ramene vodného toku Biela voda v katastrálnom území Tatranská Javorina, ktoré spôsobovali vybreženie toku. Ďalšiu žiadosť sme od žiadneho orgánu, či už ŠL – TANAP alebo SVP v danom období neobdržali," tvrdí riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

 

Štátna ochrana prírody SR a ani jednotlivé Správy národných parkov neplnia funkciu vodohospodára v území. „V prípade potreby iba umožňujeme vykonať zásahy do vodných tokov aj v územiach s vysokým stupňom ochrany. Kritika vznesená na orgány ochrany životného prostredia je v kontexte našich tvrdení neadekvátna," uvádza sa ďalej v stanovisku.

 

Živý les, najmä v kombinácii s porastom machu, má podľa Štátnej ochrany prírody výrazne vyššiu vodozádržnú funkciu ako vyrúbaná holina. „Dokonca aj popadané stromy dokážu v pôde udržiavať vyššiu absorpčnú schopnosť ako plošný výrub. Čo sa podpisuje aj na skutočnosti, že lesy v bezzásahových zónach sa okamžite samé obnovujú. Na rozdiel od holín, pri ktorých pôda vyschne a zníži sa tak jej schopnosť vodu ďalej absorbovať," uviedol generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda.

 

Dodal, že vykonštruované spojitosti nenapomáhajú riešeniam celej situácie. „Podľa môjho názoru dochádza k zneužívaniu tejto mimoriadnej udalosti na riešenie dlhodobo rozdielnych názorov na hospodárenie v lesoch v chránených územiach," skonštatoval.

 

Podľa Štátnej ochrany prírody v prípade enormného množstva zrážok, aké nastali v oblasti Vysokých Tatier, nie je možné predísť prívalovým povodniam.

 

Generálny tajomník služobného úradu MPRV SR Jaroslav Regec v piatok vyhlásil, že júlové záplavy v Tatrách boli priamym dôsledkom "bezprecedentnej nečinnosti" orgánov ochrany prírody. Štátni lesníci podľa jeho slov v júni upozornili na kritický stav povodia vodných tokov v Tatranskej Javorine. Varovali Ministerstvo životného prostredia SR, Štátnu ochranu prírody i Správu Tatranského národného parku, že ak nedôjde k vyčisteniu tokov a k urýchlenému konaniu v bezzásahových zónach, hrozia rozsiahle materiálne škody.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok