Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.01.2019 12:38 Domov
Štátni ochranári chcú novým projektom zlepšiť u detí negatívny obraz našich šeliem
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2019 12:38 Domov

Štátni ochranári chcú novým projektom zlepšiť u detí negatívny obraz našich šeliemBRATISLAVA - Priblížiť verejnosti, najmä deťom a študentom, život medveďa, vlka a rysa, ako aj vyvrátiť negatívne mýty o týchto šelmách, je cieľom nového projektu Príbehy troch šeliem. Spoločne ho organizujú Štátna ochrana prírody (ŠOP), Správa Národného parku Malá Fatra a Krajská knižnica v Žiline.


Projekt bude prebiehať v trojročnom cykle, pričom tento rok sa zameria na vlka dravého. V rámci projektu budú mať deti za úlohu do 15. marca napísať rozprávku, báseň, komiks, nakresliť obrázok vlka alebo vypracovať projekt o vlkovi. V apríli bude v Krajskej knižnici otvorenie výstavy týchto prác. Súčasťou projektu budú aj besedy, prednášky, zážitkové čítania či tvorivé dielne o vlkovi s odborníkmi.

Šelmy podľa ŠOP odpradávna vnímali ľudia ako potravinového konkurenta a ich utajený život v lese vzbudzoval strach. „Človek zviazaný strachom a predsudkami priviedol veľké šelmy až na pokraj vyhynutia. Ľudia ich lovili či už kvôli trofejam, ochrane domácich zvierat a majetku, alebo z obáv o svoj život. Osobitne vlk je vnímaný veľmi negatívne a dodnes trpí za to, že v rozprávkach zjedol Červenú čiapočku,“ píše ŠOP na svojej internetovej stránke.

 

Tieto zvieratá sú tiež často negatívne medializované, čo v ľuďoch utvrdzuje strach. Navodenie pozitívneho obrazu je podľa štátnych ochranárov možné dosiahnuť systematickou prácou s deťmi, a to napríklad čítaním rozprávok či príbehov, kde vystupujú veľké šelmy a v prípade negatívnej postavy tvorba alternatívneho deja. „Hlavným cieľom spoločného projektu je zlepšiť reputáciu šeliem a v neposlednom rade aj rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a tvorivosti detí a mládeže,“ uzavrela ŠOP.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok