Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.07.2019 10:42 Gurmán
Ste aj vy posadnutý týmto novým trendom?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.07.2019 10:42 Gurmán

Ste aj vy posadnutý týmto novým trendom?BRATISLAVA - Každý z nás pozná aspoň jedného človeka, ktorý podlieha módnym trendom v stravovaní, vyhýba sa všetkému, čo je priemyselne spracované, prípadne zavrhuje všetky „obyčajné“ potraviny.


Ortorexi vzniká, keď máš posadnutosť zdravým jedlom a skôr dáš na svoju neskonalú túžbu po ňom ako na zdravý sedliacky rozum. Je to novodobý trend a bohužiaľ aj nová porucha príjmu potravy, ktorá zatiaľ veľmi známa nie je medzi ľuďmi.

 

Ortorexiu už v roku 1977 definoval ako chorobu doktor Stevena Bratman. A vymyslel tutorial (manuál) ako ortorexiu rozpoznať. Je to tzv. Bratman test a orto dotazník, v ktorom cez desať odpovedí na otázky sa dá rozpoznať, či pacient trpí ortorexiou.

 

Hlavnou náplňou života ortorektika je úzkostlivé plánovanie a príprava jedál. Svoj deň väčšinou nezačne bez toho, aby si nepremyslel, čo si dá na raňajky, desiatu, obed a večeru.

 

 

Ortorektici majú s anorektikmi veľa spoločného – oba „tábory“ sa snažia dosiahnuť kontrolu nad svojím životom prostredníctvom stravy. Hľadajú tak stratené sebavedomie alebo určité duchovné naplnenie. Je tu však zásadný rozdiel.

 

Väčšie riziko vzniku ortorexie majú ľudia so sklonom k submisivite a závislostiam, ľudia, ktorí sa potrebujú podriadiť autorite, ľudia s nedostatočným sebavedomím, ktorých ľahko ovplyvňuje okolie a ľudia s rôznymi skrytými alebo prejavenými neurózami.

 

Hoci je ortorexia často pozorovaná, nie je uznaná ako psychická porucha. Odporučený je multidisciplinárny prístup (lekár - psychiater, psychológ, dietológ) a kombinácia farmakoterapie (antidepresíva), kognitívno-behaviorálnej terapie a psychoedukácie. Pri ľahších formách je možná ambulantná liečba.

 

Pri závažnejších formách s výrazným hmotnostným úbytkom a podvýživou je odporučená hospitalizácia.reklama


Zdroj: netky JH

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC