Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.03.2019 09:23 Ekonomika
Ste živnostníčka na materskej dávke? Poistné platiť nemusíte
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.03.2019 09:23 Ekonomika

Ste živnostníčka na materskej dávke? Poistné platiť nemusíteBRATISLAVA - Budúce matky-živnostníčky, ktoré sú povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistené, počas poberania materskej dávky nemusia platiť poistné na nemocenské a na dôchodkové poistenie.


V tomto období sa na ne vzťahuje inštitút tzv. vylúčenia platenia poistného.

 

Po tom, ako matky-živnostníčky prestanú dostávať dávku materské, ich ďalší postup voči Sociálnej poisťovni závisí od konkrétnej životnej situácie. Väčšina z nich plynule prechádza na poberanie rodičovskej dávky z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a v takom prípade platenie poistného do poisťovne závisí od toho, či počas poberania rodičovského príspevku vykonávajú alebo nevykonávajú zárobkovú činnosť.

 

 

"Ak povinne poistená matka-SZČO vykonáva zárobkovú činnosť, má riadnu povinnosť platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Ak zárobkovú činnosť nevykonáva, poistné neplatí – v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok a podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO, sa na ňu vzťahuje inštitút tzv. prerušenia platenia poistného. Musí si však voči poisťovni splniť oznamovaciu povinnosť," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

 

V pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska treba predložiť tlačivo Registračný list fyzickej osoby – prerušenie (vyznačiť na ňom dátum vzniku prerušenia, dôvod prerušenia č. 7 – nárok na rodičovský príspevok). K tomuto tlačivu je potrebné priložiť čestné vyhlásenie, že sama zárobkovú činnosť nevykonáva a riadne sa stará o dieťa. Pri ukončení poberania rodičovského príspevku je následne takáto SZČO povinná oznámiť Sociálnej poisťovni aj ukončenie prerušenia poistenia podobným spôsobom na Registračnom liste FO.

 

 

Vo februári 2019 Sociálna poisťovňa vyplatila 34.449 dávok materské a z tohto počtu ju poberalo celkovo 1498 živnostníkov a ostatných zárobkovo činných osôb.

 reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Unsplash/PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok