Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý
01.03.2021 09:24 Ekonomika
Štefan Hollý sa obul do samospráv! Niektorých predstaviteľov nazval novodobými zemepánmi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.03.2021 09:24 Ekonomika

Štefan Hollý sa obul do samospráv! Niektorých predstaviteľov nazval novodobými zemepánmiBRATISLAVA - Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) sa obul do samospráv. Podľa neho fatálne zlyhali.


Štefan Holý uviedol, že dôvodom zlyhania samospráv je nedostatok bytov a astronomické ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti predávajú.

 

Samosprávy rozniesli jeho návrh na kopytách

Viacerých predstaviteľov samosprávy pritom označil za novodobých zemepánov a synonymum korupcie. Kritiku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k návrhu novely stavebnej legislatívy označuje za klamstvo a účelové zavádzanie.

 

"Stavebné úrady podľa pracovnej verzie návrhu zákona neprechádzajú na licencovaných projektantov, ako tvrdí ZMOS, ale na štát, pretože samosprávy pri prenesenom výkone štátnej správy ako stavebné úrady fatálne zlyhali. Štát si jednoducho túto prenesenú kompetenciu berie späť," uviedol Holý.

 

Dodal, že už v priebehu niekoľkých mesiacov chce predstaviť detailnú koncepciu výstavby štátnych nájomných bytov. Čo bolo aj jedným z bodov predvolebného programu hnutia Sme rodina.

 

Mohlo by vás zaujímať: Štefan Holý a Peter Pčolinský majú opäť koronavírus

 

Zmeny v územnom pláne musí schváliť zastupiteľstvo

Za "bohapustú lož" označuje Holý tvrdenie, že by si developeri mohli sami presadiť zmenu územného plánu.

 

V návrhu sa píše, že developeri môžu spolupracovať so samosprávou. Zároveň môžu vypracovať návrhy zmien, tie však musia predložiť starostovi či primátorovi, ako aj zastupiteľstvu samosprávy na prerokovanie

 

"Tento zámer vychádza z doterajšej praxe, kde neschopnosť alebo nekalé zámery mnohých zástupcov samosprávy umelo blokovali proces rozvoja územia do takej miery, že sa to stalo pre občanov a podnikateľov neúnosným," vysvetľuje Holý.

 

Tvrdí, že mestá a obce sa musia sústrediť na kvalitné spracovanie územného plánu a stanoviť jasné a zrozumiteľné pravidlá pre výstavbu.

 

Šedá zóna rozhodovania musí skončiť

Návrh novej legislatívy upravuje aj pravidlá vydávania následných povolení, aby stavebník ešte pred začiatkom povoľovania stavby presne vedel, čo musí splniť a kedy bude môcť začať stavať.

 

"Šedá zóna pre rozhodnutia starostov a primátorov či svojvôľa predstaviteľov samosprávy v tejto oblasti sa jednoducho musia skončiť," zdôrazňuje.

 

Dodal, že súčasná vláda aktívne bojuje proti korupcii, pričom vinníkov sa snaží náležite potrestať.

 

Z niektorých predstaviteľov samospráv má podpredseda vlády pocit, že sa správajú ako novodobí zemepáni a pre svojich občanov sú synonymom korupcie.

 

Zdroj korupcie

Z preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného konania sa v rukách samosprávy stal podľa neho stal v mnohých prípadoch "zdroj obrovskej korupcie a vydierania." Udržiavanie tohto stavu je pre vládu neprijateľné.

 

Holého tvrdé slová prišli po stredajšom rokovaní predstaviteľov ZMOS, ktorí odmietli jeho novelu stavebného zákona.

 

Viacerí sa zhodli, že návrh je zlý, nedokonalý a nebezpečný nezmysel. Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren sa domnieva, že ide o pokus ukradnúť kus štátu, legalizovať korupciu, sprivatizovať stavebné konanie a o snahu obmedziť práva samosprávam i občanom.

 

Tvrdí, že ak by tento návrh písali developeri a finančné skupiny, nevyzeral by inak.

 reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková, topky.sk

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok