Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Masticha Terapia.
Masticha Terapia.
23.11.2021 11:22 Relax
Stresujete? Pozor na zvýšený cholesterol
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.11.2021 11:22 Relax

Stresujete? Pozor na zvýšený cholesterolCholesterol sa nachádza v každej bunke nášho tela. Jedná sa o tukovú látku, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. Je súčasťou žlčových kyselín a má dôležitú úlohu - pomáha telu spracovať tuky. Časť cholesterolu prijímame potravou, no väčšina sa vyrobí v pečeni a v tráviacom trakte.


Vysoký cholesterol

 

Zdravá hladina cholesterolu v tele človeka je 5,0 mmol/l. Pri deťoch a dospievajúcich je zdravá hranica cholesterolu 4,4 mmol/l. Hodnoty do 6,2mmol/l sú pri dospelých akýmsi varovným znakom zvýšeného cholesterolu. Pri hodnotách do 7,8mmol/l už hovoríme o vysokom cholesterole.

 

 

Pri cholesterole je taktiež dôležitý pomer medzi HDL a LDL cholesterolom. “Zlý” LDL cholesterol by mal vyvažovať “dobrým” HDL cholesterol. Oba typy cholesterolu sú potrebné, no ak prevažuje “zlý” cholesterol, sú ohrozené aj cievy aj srdce a zvyšuje sa riziko náhlej mozgovej príhody.

 

Čo zvyšuje cholesterol

 

Za zvýšeným cholesterolom môžeme hľadať tri hlavné príčiny. Životosprávu, dedičnosť a stresujúce podnety. Človek so zlou životosprávou, ktorý nejedáva pravidelne, má málo pohybu a pribral a zaťažuje svoj organizmus ťažkými, nezdravými jedlami si priam zarába na problém zvaný vysoký cholesterol.

 

Pri dedičnosti sa zase jedná o gén, ktorý sa prenáša z rodičov na dieťa. V takomto prípade už v detskom veku môžeme namerať vysoké hodnoty cholesterolu.

Ruka v ruke so zlou životosprávou ide často aj stres. Pokiaľ zažívate dlhodobo napätie, máte väčšie sklony k nesprávnemu jedálničku, či zlozvykom.

 

 

Cholesterol a stres

 

Ľudia dlhodobo vystavovaní stresu majú omnoho vyššie hladiny kortizolu a adrenalínu, hormónov, ktoré produkujú nadobličky. Cholesterol je pritom dôležitou súčasťou pri syntéze pohlavných hormónov a nadobličiek. Takže pokiaľ máte v živote stres, zákonite máte aj zvýšený cholesterol zo stresu.

Dlhodobý chronický stres má vplyv aj na fungovanie štítnej žľazy. Jej znížená funkcia, prípadne autoimunitný zápal môže zvyšovať hladiny cholesterolu v krvi.

 

Ako znížiť stres - Čo robiť, ak chcete stres znížiť?

 

a) Naučte sa relaxovať a uvoľňovať napätie. Chronický stres je pre telo veľmi škodlivý. Nájdite si techniky na upokojenie a relaxovanie, napríklad meditáciu.

b) Pravidelne cvičte a hýbte sa. Na zníženie hladiny cholesterolu je to jedna z najlepších metód. Polhodinová prechádzka alebo cvičenie pomôže telu odbúrať cholesterol. Cvičenie taktiež pomáha predchádzať obezite, čo je ďalší rizikový faktor pri vysokom cholesterole.

c) Kvalitne jedzte a dodržujte správne rozpätia medzi jedlami. Každý z nás pozná situáciu, kedy cez deň nestíha a večer sa natlačí všetkým, čo mu príde pod ruku. Toto obmedzte! Taktiež zaraďte do jedálnička chudé mäso, ryby, zeleninu či celozrnné pečivo.

d) Dbajte na kvalitný odpočinok a dostatok spánku. Pokiaľ sa kvalitne vyspíte, budete omnoho pokojnejšie riešiť situácie a vyhnete sa tak pocitu napätia a stresu.

 

 

Ide to aj s prírodnými doplnkami

 

Ak sa vám podarilo eliminovať stres vo svojom živote, ale stále máte zvýšený cholesterol, môžete siahnuť aj po prírodných doplnkoch výživy, ktoré vám dokážu pomôcť cholesterol odbúrať.

Osvedčeným prírodným doplnkom výživy, ktorý bojuje so zvýšeným cholesterolom je aj chioská masticha. Je to živica z kôry stromu Pistacius Lentiscus, ktorý rastie na gréckom ostrove Chios. Vďaka polyfenolom a terpénom, ktoré táto živica obsahuje, si poradí aj so zvýšeným cholesterolom. Taktiež pomáha pri správnom trávení a vstrebávaní živín z potravy.

 

Výživový doplnok Masticha Vena obsahuje okrem chioskej mastichy aj extrakt z červeného hrozna a extrakt z olivovníka. Extrakt z červeného hrozna, získavaný zo semien a šupiek pôsobí priaznivo na zdravie srdca, ktoré je pri vysokom cholesterole ohrozené. Extrakt z olivovníka zas znižuje krvný tlak a podporuje cirkuláciu krvi v krvnom riečišti. Tieto účinné látky tvoria spolu produkt, ktorý prírodnou cestou dokáže znížiť vysoký cholesterol.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: mastichaterapia.sk

Foto:  Masticha Terapia, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok