Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.12.2017 13:34 Domov
Študentská rada vysokých škôl chce, aby študenti mali nárok na rok nadštandardného štúdia zadarmo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2017 13:34 Domov

Študentská rada vysokých škôl chce, aby študenti mali nárok na rok nadštandardného štúdia zadarmoBRATISLAVA – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) presadzuje, aby mali študenti nárok na rok štúdia v nadštandardnej dĺžke zadarmo. Príklad si berú zo susednej Českej republiky, kde toto opatrenie funguje už niekoľko rokov. Uviedol to pre TASR predseda ŠRVŠ Bálint Lovász po utorkovom stretnutí s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou (nominantka SNS) v Bratislave.


Lovász podotkol, že ŠRVŠ bude spolu s rezortom školstva, rektormi vysokých škôl, študentmi a Radou vysokých škôl SR spolupracovať na verzii návrhov zákona k vysokoškolskej reforme. ŠRVŠ presadzuje, aby študenti na Slovensku mali nárok na rok štúdia v nadštandardnej dĺžke zadarmo. "S týmto MŠVVaŠ súhlasilo, bolo to v návrhoch zákona, avšak dostalo sa do rozporu s Ministerstvom financií," priblížil. Ako doplnil, aktuálnu situáciu nevnímajú pozitívne. "Opatrenie sa ministerke až tak nepozdáva najmä kvôli finančným ukazovateľom. My z pohľadu študentov si myslíme, že kvôli financiám by študenti nemali byť nejakým spôsobom znevýhodnení," povedal Lovász.

 

"V prípade poplatkov ktoré platia študenti vysokým školám je dôležité, aby sa dostali späť k študentom. V novele vysokoškolského zákona budeme žiadať, aby sa percento o doplnení štipendijného fondu, teda 20 percent na štipendijné fondy, navýšilo," uviedol. Vyzdvihol aj dôležitosť akreditačného procesu, v ktorom budú prítomní aj samotní študenti. "Doposiaľ študenti na Slovensku nie sú súčasťou akreditačného procesu. Nový vysokoškolský zákon by mal priniesť aj takú novinku, že študenti budú môcť rozhodovať o kvalite svojej vysokej školy," priblížil.

 

ŠRVŠ naďalej vníma negatívne, že rezort školstva nepodporil fond na podporu vzdelávania, teda študentské pôžičky. "Túto formu sociálnej podpory študentov berieme ako kľúčovú. Vnímame negatívne, že s bývalým ministrom školstva Petrom Plavčanom sme sa dohodli pred rokom na dofinancovaní každoročne o 2,5 milióna eur. Študentské pôžičky však dofinancované neboli," poznamenal s tým, že ak bude tento trend pokračovať, hrozí, že zaniknú. Zároveň doplnil, že dôležitým problémom, ktorý trápi študentov, je i kvalita internátov. Podľa neho mladí ľudia odchádzajú do Česka študovať aj kvôli lepšej kvalite bývania.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok